Na začátku byla obvyklá studentská modlitba v kapli kampusu Asburské univerzity ve Wilmore, nevelkém městečku v Kentucky, která díky živé zkušenosti Boží přítomnosti přerostla v nepřetržitou sedmnáctidenní modlitbu tisíců lidí. Velká aula univerzity byla brzy zaplněna a modlící se lidé zaplnili také všechny místní kostely, parky a prostranství, kde byly postupně instalovány velkoplošné obrazovky.
Podle Salvatora Martineze, předsedy Obnovy v Duchu Svatém v Itálii a zároveň konzultanta tří vatikánských dikasterií, lze duchovní probuzení, které se v posledních týdnech odehrálo na půdě křesťanské univerzity v Asbury, které se poté se rozšířilo na další univerzity a města ve Spojených státech, přirovnat k událostem v Pittsburghu, jenž daly vzniknout charismatické obnově v roce 1967.
"Zaznívají veřejná vyznání vin, modliltby, čtení Písma, písně," píše v časopise The Atlantic teolog Thomas Lyons, který se na místo vypravil. Podle něj mnozí říkají, že se setkali se sladkou přítomností, hlubokým pokojem, silným pocitem transcendence. Převládá pocit úžasu. "Jeden z účastníků mi řekl, že to bylo 'jako by se otevřelo nebe'".
To, čemu se v protestantském křesťanském světě říká "Asbury revival" (na TikToku má hashtag #asburyrevival více než 100 milionů zobrazení), není nic jiného než náhlé, silné a nadšené obnovení náboženského elánu v církvi nebo městě. Thomas Lyons vysvětluje, že slovo revival se sice v Bibli nevyskytuje, ale "často se používá k popisu vylití Ducha Svatého, které vede k individuální i kolektivní proměně [...], větší lásce k druhým a odvaze při hlásání Ježíšova evangelia". Modlitba spojila křesťany nejrůznějších denominací a rozšířila se i na další školy jako Samford University v Alabamě, Lee University v Tennessee, Cedarville University v Ohiu atd..
Salvator Martinez v komentáři k této události připomíná, že jejím kontextem je hluboká duchovní krize, kterou prožívají Spojené státy. Dnešní univerzitní mládež je považována za nejvíce sekularizovanou generaci v celých dějinách USA. "Pro Ducha Svatého však žádné krize neexistují a jeho odpověď na naši krizi útočí na naše zklamané a nemocné smysly, stejně jako tomu bylo v Emauzích," říká italský vůdce katolických charismatiků. Připomíná, že rovněž kardinál Dolan uznal prorocký charakter událostí na Asburské univerzitě a zdůraznil svrchovanost Ducha Svatého, který způsobuje probuzení lidských srdcí.
Zdroj: Vatican News, Il Timone