Dnes, 7. dubna 2025, uplynulo přesně 35 let od okamžiku, kdy Jan Graubner, František Radkovský, Josef Hrdlička a František Václav Lobkowicz přijali biskupské svěcení.
Pražský arcibiskup Jan Graubner byl v roce 1990 jmenován titulárním biskupem tagarijským a pomocným biskupem. Jeho biskupské heslo „Co vám řekne, učiňte“ (Jan 2,5) vychází z evangelií a vyjadřuje jeho hlubokou oddanost víře a křesťanskému poslání.
Jan Graubner, narozený 29. srpna 1948 v Brně, prošel bohatou kněžskou službou v různých farnostech. Své kněžské povolání začal vykonávat ve Zlíně, později působil ve Valašských Kloboukách, a naposledy ve farnostech Vizovice, Provodov a Horní Lhota. Papež František ho, díky jeho oddanosti a pokorné službě, jmenoval 13. května 2022 arcibiskupem pražským; tento úřad pak převzal 2. července téhož roku.
Josef Hrdlička, který byl jmenován pomocným biskupem současně s Graubnerem, se po své biskupské ordinační ceremonii stal významným duchovním v rámci olomoucké arcidiecéze. Po letech služby v různých farnostech se stal emeritním biskupem, ale jeho vliv na církevní život v této oblasti zůstává nezanedbatelný i dnes. Biskupské svěcení, které oba přijali před 35 lety, představuje počátek dlouhé cesty víry a služební oddanosti, kterou tito dva církevní hodnostáři prožívali a stále prožívají. Ať už v roli biskupa, kněze, či pastýře, oba zůstávají neúnavnými učiteli víry a svědky Kristova učení.
Dne 17. března 1990 byl papežem Janem Pavlem II. jmenován titulárním biskupem agarským a pomocným biskupem pražským. Biskupské svěcení přijal v Praze z rukou pražského arcibiskupa kardinála ThDr. Františka Tomáška 7. dubna 1990. Za biskupské heslo si zvolil slova z 1. listu apoštola Jana: „Uvěřili jsme v lásku“.
Prvním biskupem diecéze plzeňské, nově zřízené papežem Janem Pavlem II., byl jmenován 31. května 1993 a 10. července 1993 se ujal jejího řízení. Papež František přijal jeho rezignaci na tento úřad 12. února 2016, kdy jako nového biskupa plzeňské diecéze jmenoval papež František Tomáše Holuba.¨
Od založení Biskupské konference ČSFR byl jejím generálním sekretářem. Tuto funkci zastával i po rozdělení státu a vzniku České biskupské konference až do 7. července 1993. Při České biskupské konferenci byl dlouhá léta odpovědný za laiky a ekumenismus.
Papežem Janem Pavlem II. byl 17. 3. 1990 jmenován titulárním biskupem v Catabum Castra a světícím biskupem pražské arcidiecéze. Biskupskou konsekraci přijal 7. 4. 1990 v Praze, kde působil až do roku 1996. Po zřízení ostravsko-opavské diecéze papežem Janem Pavlem II. byl 30. května 1996 jmenován prvním sídelním biskupem nově zřízené ostravsko-opavské diecéze. Intronizace proběhla v ostravské katedrále Božského Spasitele 31. srpna 1996.
Současně se založením diecéze čekala na prvního sídelního biskupa řada úkolů. Od zřízení diecézní kurie, vytvoření týmu spolupracovníků, zakládání pastoračních center až po stavbu budovy biskupství na Kostelním náměstí, která byla otevřena v roce 2000. Biskup František Václav Lobkowicz vysvětil desítky kněží, nejen pro svou diecézi, ale také pro řeholní komunitu premonstrátů a další řeholní řády.
Biskupskou službu mu začaly v posledních šesti letech komplikovat zdravotní problémy. Zemřel ve věku 74 let ve čtvrtek 17. února 2022.