Před 30 lety Jan Pavel II. odsoudil mafii. Nikdy mu to nezapomene

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 5. 2023, 16.31

Zítra, 9. května, uplyne 30 let od plamenného projevu Jana Pavla II. na Sicílii, v němž ostře odsoudil mafii a jejím vůdcům připomněl, že po smrti se budou za své zločiny zodpovídat Bohu. Tato slova se vryla do svědomí Sicilanů a zahájila dlouhý proces, který pokračuje dodnes, zdůrazňuje arcibiskup Alessandro Damiano, který včera v Agrigentu předsedal eucharistii připomínající návštěvu svatého papeže. Diecéze při této příležitosti obdržela vyobrazení sv. Jana Pavla II. s jeho relikvií.

image:Image 30/source/orig/29471_15413105470-4365c993c0-o.jpg
Flickr.com

Nikdo, ani mafie, nemůže změnit Boží přikázání, hřímal Jan Pavel II. při památné liturgii v agrigentském Údolí chrámů, 9. května 1993. „Ti, kdo mají na svědomí tolik mrtvých, musejí pochopit, že nevinní nesmějí být zabíjeni. Bůh kdysi řekl: Nezabiješ! A člověk ani žádná lidská organizace, žádná mafie, nemůže měnit nebo pošlapávat tento nejsvětější Boží zákon! Tento lid, sicilský lid, který tolik lpí na životě, lid, který život miluje a dává, nemůže žít neustále pod tlakem civilizace, která mu protiřečí, pod tlakem civilizace smrti. Potřebujeme civilizaci života! Ve jménu Ukřižovaného a Zmrtvýchvstalého Krista, toho Krista, který je Život, Cesta a Pravda, říkám těm, na nichž leží odpovědnost: Obraťte se, protože jednou přijde Boží soud!“

Jak říká arcibiskup z Agrigenta pro Vatikánský rozhlas, Jan Pavel II. pronesl tato slova nejen pod vlivem jedinečné scenérie Údolí chrámů, které je svědkem tisícileté civilizace, ale také poté, co se setkal s rodiči právníka Rosaria Angela Livatina, zavražděného o tři roky dříve ve 38 letech, a kterého papež František započetl mezi blahoslavené.

„Toto volání srdce bylo výzvou adresovanou lidem zapojeným do organizovaného zločinu, mafii, řekl to velmi jasně, vyzval je k obrácení. A to je důležité. Protože tato výzva jak včera, tak i dnes otevírá naději, že je možné udělat něco nového. Rád bych zdůraznil tento pozitivní aspekt. Jistě, je to odsouzení kriminality, zločinů, ale s typicky evangelní otevřeností, jakou Jan Pavel II. dosvědčoval po celý svůj pontifikát. Tato evangelní otevřenost znamená, že Bůh nechce smrt hříšníka, ale aby se obrátil a žil. (...) Dodnes si tuto výzvu připomínáme. Mnozí znají tato slova nazpaměť. Jan Pavel II. je vytesal do srdcí či spíše do svědomí, proto přetrvávají,” říká arcibiskup Alessandro Damiano. Dodává, že lze těžko odhadnout, v čem se slova Jana Pavla II. projevila konkrétně. Vnímá spíše, že odstartovala proces, který roste ve svědomí, proces, který si žádá vytrvalost. “Věřím ale, že už nelze zastavit,” dodal arcibiskup Agrigenta.

Připomeňme ještě, že mafie si rychle uvědomila možné důsledky slov Jana Pavla II. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. V červenci 1993 provedla v Římě bombové útoky na baziliku svatého Jana na Lateránu a kostel S. Giorgio in Velabro. V září mezitím zavraždila otce Pina Puglisiho. Od té doby mafie změnila své metody, avšak rozhodně nepřestala existovat. Jak dokládají svědectví mafie a odposlechy, Jan Pavel II. zůstal nepřítelem mafie i po své smrti.

Maria a svatí

image:Image Svatý Šarbel Machlúf a další libanonští světci