Papež přijal členy italské dobročinné nadace Marcella Candii, která vznikla před čtyřiceti lety. Požádal je, aby se ve charitativní činnosti nepovažovali za nepostradatelné, nýbrž formovali k ní vlastní adresáty své pomoci.
Milánský podnikatel Marcello Candia (1919-1983) investoval svůj nemalý majetek do budování dobročinných děl – nemocnic a dalších zařízení – v nejchudších oblastech Brazílie a zároveň sdílel život s tamními chudými lidmi. Roku 1982 za tímto účelem založil nadaci, avšak zemřel pouhý rok po jejím vzniku. Probíhá jeho beatifikační kauza, před několika lety papež František uznal hrdinský stupeň jeho ctností a přisoudil mu titul „ctihodný“.
Papež připomenul životní osudy tohoto nevšedního muže, jehož duchovní odkaz lze shrnout větou, vykreslenou na stěně jeho brazilského domova: „Nelze sdílet nebeský Chléb, pokud nesdílíme chléb této země“. Jak František vysvětlil, Candia obdržel svůj mandát od sv. Pavla VI., který jej nabádal, aby se zabránilo jakémukoli typu paternalistické nadřazenosti a vnucování vlastních názorů, což pro vzdělaného manažera, uvyklého rozhodování, znamenalo nový způsob vedení. Tentýž papež zároveň milánského průmyslníka vyzýval, aby své charitativní projekty utvářel spolu s místními obyvateli.
Právě tento přístup, poznamenal papež František, je hlavní zásadou dobročinnosti: pracovat společně s lidmi, kteří jsou adresáty naší služby. Konečným cílem je totiž dospět k postradatelnosti toho, kdo charitní pomoc poskytuje. „Nikdo z nás není nezbytný, jak později ukáží dějiny“, podotkl papež, „a proto je moudré, aby dílo kráčelo vpřed vlastními kroky“. „Nelze na sebe vázat lidi a projekty, abychom potvrdili svou nezbytnost, nýbrž naopak utvářet spolupracovníky tak, aby se zajistila stabilita a kontinuita“, vyzdvihl František.
V závěru římský biskup poděkoval členům italské nadace, která přímo nespravuje založená díla, nýbrž podporuje místní komunity a misionáře v Brazílii při jejich práci s nemocnými, malomocnými a dalšími kategoriemi potřebných obyvatel. Náklady na její provoz jsou minimální, naprostá většina rozpočtu plyne do Brazílie, což papež ocenil s odkazem na řadu jiných podpůrných spolků, které spotřebují až šedesát procent svých fondů na vlastní vydržování.