V sobotu 6. dubna 2024 se bude v Praze konat Pochod pro život, který organizuje Hnutí Pro život ČR. Jde o gesto vyjadřující podporu ženám a rodinám čekajícím nečekaně dítě. Zároveň má pomoci zvýšit povědomí o existenci profesionální pomoci a upozornit na pasivitu vlády v zavedení prorodinných a demografických opatření.
Podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu poklesla v roce 2023 úhrnná plodnost, narodilo se 91 tisíc dětí a tato generace je nejslabší za posledních 22 let. Zároveň však narostl v roce 2022 počet umělých potratů na 16 438. Statisticky jsou nejpočetnější skupinou, která podstupuje umělý potrat, ženy se dvěma dětmi žijící ve funkčních rodinných vztazích.
„Každý umělý potrat považujeme za tragédii, proto poskytujeme konkrétní individuální pomoc ženám a rodinám, které chtějí dát svému nenarozenému dítěti šanci. Současně navrhujeme politikům konkrétní plošná a efektivní opatření zlepšující celospolečenské prostředí pro přijetí počatého dítěte. Nejlepší je prostě pomoct,“ říká Radim Ucháč, předseda Hnutí Pro život ČR.
Hnutí Pro život ČR prostřednictvím Linky pomoci poskytuje odbornou pomoc několika stovkám žen ročně, a to především v oblasti vztahové, sociální, právní i finanční. „Gynekolog ani psycholog nemůže vyřešit hypotéku, malé bydlení, vyčerpanost, studium a stovky dalších problémů. My pomoci můžeme,“ doplňuje Zdeňka Rybová, vedoucí této pomoci zřízené Hnutím Pro život ČR, a dodává: „Ženy čekající nečekaně dítě by prostě měly vědět, že existuje skutečná pomoc, že lze najít lepší řešení a že se nemusejí svého dítěte vzdávat, pokud nechtějí.“
Individuální pomoc však podle Hnutí Pro život ČR nemůže vyřešit systémová selhání vedoucí k prudkému poklesu životní úrovně rodiny v případě každého narození dítěte, a to zvláště za současné ekonomické a sociální nestability v kombinaci s naprostým nezájmem vlády řešit příčiny propadu demografie a nárůstu umělých potratů. Hnutí Pro život ČR proto představuje sérii prorodinných a demografických opatření, která dlouhodobě prosazuje v oblasti daňové, bytové, kulturní i zdravotní.
Prostřednictvím Linky pomoci nabízí bezplatné konzultace a doprovázení nečekaně těhotným ženám ale i těm, které se trápí po ztrátě nenarozeného dítěte. „Obracejí se na nás ženy, které by rády daly svému nenarozenému dítěti šanci, potřebují praktickou pomoc, protože od jejich rodin není dostatečná a sociální pomoc státu se na ně často nevztahuje,“ vysvětluje Zdeňka Rybová. „Tyto ženy mají obavy z budoucnosti, z poklesu životní úrovně, obávají se, jak partner zareaguje, cítí se být na všechno samy nebo je trápí, jak bude rodina v době těhotenství a mateřství splácet hypotéku. Žádnou ženu nesoudíme. Těm, které zaskočilo nečekané těhotenství a trápí se po podstoupeném potratu, nasloucháme a pomáháme jim se vyrovnat se ztrátou nenarozeného dítěte.“
Projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ je zaměřen na zlepšení informovanosti mezi odbornou veřejností o nabídce pomoc těm ženám, které se cítí být nuceny k podstoupení umělého potratu, aby nemusely jednat pod nátlakem. Typicky jde o situace, kdy partner ženu vyhazuje z bytu, pokud se rozhodne si dítě nechat, nebo kdy rodiče nutí k podstoupení potratu kvůli studiu.
Hnutí Pro život ČR je financováno díky podpoře mnoha tisíců drobných dárců z celé České republiky. Není příjemcem žádných státních ani jiných dotací či grantů. Nemá žádné příjmy ze zahraničních zdrojů.
Program Pochodu pro život 6. dubna:
11:00 Mše svatá za nenarozené děti ve Svatovítské katedrále
13:00 Happening na Hradčanském náměstí
14:00 Pochod pro život z Hradčanského náměstí na Václavské náměstí
Více na: hnutiprozivot.cz