V pátek 9. září obdrží kardinál Josef Beran (1888-1969) in memoriam čestné občanství Prahy 6, městské části, k níž měl za svého života četné vazby. Předání se uskuteční v 16.00 hodin ve Ville Pellé za přítomnosti kardinála Dominika Duky a rektora arcibiskupského semináře v Praze-Dejvicích P. Jana Kotase.
Plzeňský rodák Josef Beran prožil v Dejvicích značnou část svého kněžského života. Už na konci 20. let zde pomáhal sociálně slabým a potřebným lidem, a to ve spolupráci se sestrami Apoštolátu III. řádu sv. Františka. V místním seminárním kostele sv. Vojtěcha se také záhy stal zpovědníkem. Vedle toho začal v téže době vyučovat pastorální teologii na Katolické teologické fakultě a roku 1932 zde obhájil docenturu. Na fakultě působil až do zavření českých vysokých škol v listopadu 1939. V roce 1933 se stal rektorem dejvického semináře, kde s výjimkou let prožitých v koncentračním táboře působil až do svého jmenování arcibiskupem v roce 1946. Vedle akademické sféry se angažoval také v charitativní činnosti. V Dejvicích založil Katolickou charitu, sám se věnoval mimo jiné mládeži. Za německé okupace si vysloužil úctu dejvických obyvatel tím, že i přes nebezpečí zatčení odmítl odevzdat nacistům kostel sv. Vojtěcha a vedl v něm nadále české bohoslužby. Zde ho také před 80 lety, v červnu 1942, zatklo gestapo. Zbytek války strávil v krutých podmínkách nacistického zajetí.
Po návratu z Dachau se znovu krátce vrátil k pastorační a výukové činnosti na KTF, po komunistickém převratu byl pak v roce 1949 už jako pražský arcibiskup znovu internován. Po dlouhých 16 letech režimního dohledu mohl v únoru 1965 odcestovat do Říma k převzetí kardinálského úřadu, avšak bez možnosti návratu. V Římě také v roce 1969 zemřel. Při slavnostním návratu jeho ostatků do vlasti 20. dubna 2018 se kolona s nimi po příletu do Kbel symbolicky jako na první místo vydala do Dejvic. V chrámu sv. Vojtěcha, který měl v životě kardinála Josefa Berana výsadní místo, se pak večer uskutečnila slavnostní liturgie svatovojtěšských nešpor. Jeho tělo nakonec spočinulo v jeho sídelní svatovítské katedrále v kapli sv. Anežky České.
Zdroj: archiv Stanislavy Vodičkové, ÚSTR