Povodně: Materiální pomoc a psychosociální podpora jsou nyní klíčové

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace26. 9. 2024, 13.39

Charita ani po téměř dvou týdnech nepolevuje ve své pomoci v oblastech, které zasáhly povodně. Lidem rozdává materiální a potravinovou pomoc podle aktuální potřeby. Zaměstnanci spolu s dobrovolníky pomáhají s odklízením škod a úklidem domácností. V neposlední řadě krizoví interventi podporují zasažené osoby po psychické stránce. Průběžně také probíhá monitoring domácností, aby mohly být co nejdříve rozdány peníze vybrané ve sbírce „Charita pro oběti povodní“ konkrétním lidem. Česká biskupská konference, která je zřizovatelem Charity ČR, při této příležitosti vyhlásila na tuto neděli 29. září mimořádnou celostátní kostelní sbírku.

image:Image 63/source/orig/62403_008005-55-185618.png

Zde jsou příklady charitní pomoci v oblastech zasažených povodněmi:

Charita Moravská Třebová spustila 17. září materiální sbírku a spolu se svými partnery vytvořila hustou síť sběrných míst. Humanitární pomoc se pravidelně distribuuje na Jesenicko. Kromě materiální pomoci probíhá od 20. září také kasičková sbírka v budově Charity.

Zejména díky darům veřejnosti vyjela 20. září brzy ráno dodávka s pěti paletami materiální pomoci a náčiním na úklid z Diecézní charity Plzeň.

Zaměstnanci z Oblastní charity Žďár nad Sázavou jsou od pondělí 23. září v Jeseníku. Ve spolupráci s IZS poskytují krizovou intervenci zasaženým lidem.

Charita Vyškov přivezla do humanitárního skladu v České Vsi materiální a potravinovou pomoc. V obci pomáhají osobně, tudíž vědí, jaká je situace a jaké jsou potřeby přímo na místě.

V České Vsi pomáhá také personál z Oblastní charity Kutná Hora, který do obce vozí potraviny a hygienické potřeby.

Charita Olomouc pomáhá v obci Zátor. Zaměstnanci s dobrovolníky pomáhají především v terénu s úklidem. Pomáhají také s provozem evakuačního centra na místní faře, přijímají materiální pomoc od dárců a vaří lidem na starých kamnech.

Krizový tým Oblastní charity Hodonín poskytuje podporu a krizovou intervenci obyvatelům obce Velká Kraš a Vidnava. Psychosociální pomoc je na místě potřeba.

Arcidiecézní Charita Olomouc spolu s více než 460 dobrovolníky pomáhala s úklidem, monitorovala škody a rozvážela materiální pomoc na Jesenicku a Šumpersku. Dodávky vysoušečů, elektrocentrál a úklidových prostředků pokračují i nadále.

Jakub Ružbatský z Diecézní charity Litoměřice odvezl potřebné vysoušeče do Krnova, kde za sebou povodně zanechaly obrovské škody.

Do Ostravy v úterý 24. září dorazilo 400 ks vysoušečů, které byly zakoupeny z peněz vybraných ve sbírce Charita pro oběti povodní. Diecézní charita ostravsko-opavská vysoušeče obratem rozvezla do domácností. Konkrétně vysoušeče putují na Krnovsko, Bohumínsko, Albrechticko a do vybraných částí Ostravy a na Opavsko.

Personál z  Diecézní charity ostravsko-opavské dále rozváží čerpadla, elektrocentrály a další pomoc v okolních přidělených lokalitách.

Charita Kroměříž zavezla další humanitární pomoc do postižených oblastí. V následujícím víkendu budou její zaměstnanci pomáhat v Jeseníku a blízkém okolí s potřebnými pracemi.

Celkově už do sbírky Charita pro oběti povodní přispěli dárci 73,5 milionu korun. Všem dárcům patří veliké díky.

Finanční pomoc je možné směřovat na účet Charity Česká republika více info zde.

Zdroj: charita.cz, redakčně upraveno

Charita

image:Image Služba představených v církvi
Služba představených v církvi Michelina Tenace