Poutníci z Česka, Polska a Slovenska se budou modlit na Trojmezí

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace12. 8. 2024, 12.08

Pouť tří národů již počtrnácté spojí Čechy, Slováky a Poláky na Trojmezí v Těšínských Beskydech. Společná mše svatá na horské louce se chystá v sobotu 24. srpna od 10 hodin. Organizačně pouť tentokrát zajišťuje česká strana. I mše svatá proto bude v českém jazyce.

image:Image 61/source/orig/60233_41410_0_trojmezi_cinciala.jpg
Poutníci se na Trojmezí shromáždí k bohoslužbě na horské louce.
Foto: Josef Cinciala, Člověk a Víra

Na Pouť tří národů každoročně míří s farníky z Jablunkova, Jaworzynky-Trzycatku, Čierneho při Čadci a dalších farností také místní biskupové. Letos bude hlavním celebrantem mše svaté biskup Martin David, kázání pronese biskup bielsko-żywiecký Roman Pindel a koncelebrovat bude žilinský biskup Tomáš Galis a další kněží z okolí. „Kéž je naše setkání novou příležitostí k modlitbě za mír ve světě. Tento úmysl je v dnešních nepokojných časech velmi potřebný,“ zve farář při kostele Panny Marie Frýdecké v Jaworzynce-Trzycatku P. Marek Modzelewski.

Poutníci vyrazí na Trojmezí pěšky z nejbližších kostelů. „Začneme krátkou modlitbou v 9 hodin v kostele na Hrčavě. Potom se vydáme společně s biskupem Martinem na cestu,“ upřesňuje jablunkovský farář P. Alfred Volný. Hudební doprovod bohoslužby obstará Jablunkovjanka. Po mši svaté mohou poutníci setrvat při kulturním programu nebo si zakoupit občerstvení.

Nabídka společné cesty autobusem

Poutníky na Hrčavu může dovézt zvláštní autobus, který objednala jablunkovská farnost. „Vyrazí v 8 hodin z autobusového nádraží v Jablunkově a bude zastavovat na všech zastávkách ve směru na Hrčavu,“ nabízí spolujízdu P. Volný, který také tlumočí výzvu organizátorů, aby poutníci přišli v krojích. „Víme, že z polské strany přijdou v krojích místní a také výpravy z měst Cieszyn a Piekary Śląskie,“ konstatuje jablunkovský farář, který doufá, že pozvání k modlitbě na hranici přijmou také poutníci z dalších farností na české straně hranice.

Život z víry

image:Image Deník farářky
Deník farářky Martina Viktorie Kopecká
image:Image Každé dítě potřebuje slyšet evangelium prakticky a názorně