Poutní dům Velehrad v Římě vstoupil do nové etapy své existence. Po sedmileté rekonstrukci a dvouleté pandemické odmlce byl slavnostně požehnán a symbolicky odevzdán, aby plnil i nadále svou úlohu duchovního centra a oázy českých poutníků ve Věčném městě.
Nově rekonstruovaný areál poutního domu Velehrad požehnal arcibiskup Jan Graubner za přítomnosti většiny českých a moravských biskupů, kteří v tomto domě pod Janikulem, na římské Via delle Fornaci, právě dokončili duchovní cvičení. Slavnostní okamžik pečlivě připravily sestry Společnosti sester Ježíšových, které se spolu s P. Damiánem Jiřím Škodou starají o chod poutního domu. Pozvání přijal někdejší apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Giuseppe Leanza, velvyslanec ČR při Svatém stolci Václav Kolaja, ale nechyběli ani projektanti a realizátoři rekonstrukce, její iniciátor P. Jaromír Zádrapa a vedení papežské koleje Nepomucenum, jejíž rektor P. Roman Czudek zároveň předsedá Asociaci Velehrad.
Poutní dům založil v roce 1968 kardinál Josef Beran. V letech 2013-2020 prošel generální rekonstrukcí a po odkladu způsobeném dvouletou pandemickou přestávkou je římský Velehrad nyní připraven znovu přijímat poutníky, jak je k tomu určen, říká otec Czudek. Dům byl založen v době nesvobody. Dlouhá léta sloužil především exulantům a jeho provoz zabezpečovali salesiáni. Posledním z nich byl otec Jaromír Zádrapa, který v roce 2013 započal velké dílo rekonstrukce. “Když se ohlížím zpátky, vnímám to jako velký počin. Vstupovali do toho s velkou odvahou,” dodává otec Czudek, který stojí v čele Náboženského střediska Velehrad, jemuž poutní dům patří. Pod vedením otce Jaromíra byla dokončena rekonstrukce původní historické budovy a přiléhajícího nižšího domu, ve kterém je jídelna. Dostavbu třetího křídla objektu pak vedli P. Pavel Schwarz a P. Hynek Šmerda.
Požehnání předcházela mše svatá v nové kapli poutního domu. S arcibiskupem Graubnerem koncelebroval kardinál Duka, již zmíněný arcibiskup Leanza a všichni přítomní biskupové a kněží. V pohnuté době, kdy s modlitbou a úzkostí celý svět sleduje ruskou invazi na Ukrajinu, zněl kaplí českého poutního domu nejradikálnější z evangelních nároků: Milujte své nepřátele. Nadlidský požadavek, který lze naplnit jedině tehdy, bude-li v nás žít a jednat Ježíš.
"Sobota po první neděli postní nabízí velmi silnou myšlenku: Já Hospodin jsem vás zavázal a vy jste si zavázali mě. Lid se stává Hospodinovým lidem, když plní Jeho slovo, když jej hledá a když žije Boží slovo. A tím se Hospodin zavazuje, aby lid chránil” - kázal arcibiskup Gaubner. "V evangeliu jde Ježíš ještě dál. Když žádá po učednících, aby milovali nejen své přátele, ale i nepřátele, což je věc přesahující lidské síly. Milovat nepřátele jsme schopni jedině tehdy, když máme v sobě Boha, který je láska. Nestačí hledat Jeho cesty, ale nechat v sobě žít Jeho. Dovolit, aby Jeho ruce v nás pomáhaly a On aby v nás miloval."