Mniší, Horní Město i Pustějov – ve větších kostelech i menších kaplích se věřící o víkendu sešli na poutích ke cti sv. Máří Magdalény. V Kunčicích pod Ondřejníkem nejprve v sobotu 22. července odpoledne slavili mši svatou u lesní kaple této světice, v neděli pak ve farním kostele biskup Martin požehnal nově obnovenému interiéru. Na tradiční pouti ve Stonavě se zase mohli poutníci pomodlit v nově obnovené kapli sv. Jana Pavla II. na faře.
Interiér kostela sv. Máří Magdalény v Kunčicích pod Ondřejníkem farnost obnovila po více než padesáti letech. Kromě výmalby se v nové kráse po renovaci vrátil také boční oltář sv. Josefa a sv. Barbory. „Chceme pokropit obnovený interiér kostela, do kterého jsou pomyslně vepsány modlitby generací, které se zde scházely a modlily. Obnovou interiéru tyto modlitby nejsou vymazány. Má to stále být místo modlitby a setkání společenství církve, které spolu Boha chválí a přináší mu své prosby,“ poznamenal na úvod biskup Martin David.
V promluvě pak hovořil o sv. Máří Magdaléně jako o ženě velké touhy. „Touha je vlastní nejen Marii Magdalské ale každému člověku. Dává nám nasměrování, ochotu nasadit se a něco obětovat. Touha je motorem našeho jednání. Je to něco Božského v lidském srdci,“ přirovnal biskup. Je ale třeba rozlišovat, jestli tyto touhy nenarušil náš hřích. Marie Magdalská byla ženou touhy i před svým obrácením. „Je smutné, když člověk touží po něčem velkém a krásném, a nakonec se nasytí něčím přízemním. Je smutné, že když má člověk touhu po moři, zastaví se u první kaluže.“ Marie Magdalská touží být blízko svému Pánu. „Ježíš se jí dává poznat jako úplně jiný než ho znala předtím. Dává se jí ozvat v krásném a důvěrném oslovení ‘Marie’. A dává jí také poslání: jít a zvěstovat. Tím se ale touha ještě zvětšuje. I my můžeme přemýšlet, jestli vnímáme hlubokou touhu našeho srdce po Bohu. Rezonuje v nás?“
Velkou pouť k patronce svého kostela pořádají každý rok ve Stonavě u Karviné. Tamní farář P. Roland Manowski-Słomka letos poutníky zval také do kaple na faře, kde slouží mše svaté ve všedních dnech. Prostor zasvěcený sv. Janu Pavlu II. letos získal novou podobu, a to i díky konzultaci s polskými odborníky z rodiny Potyszových, která se už několikátou generaci stará o výzdobu kostelů. V minulosti pracovali třeba na katedrále v Katowicích. Příchozí upoutají výrazné barvy, P. Słomka v rozhovoru pro portál Głos komentoval novou podobu kaple takto: „Z východní ikonografie víme, že barvy mají své symbolické významy. Zlato je symbolem Božství,“ poukázal na oltář a ambon. „Červená v kombinaci se zlatou také ukazuje na Boží království. Je to ale také barva ohně, Ducha Svatého, krve a mučednictví,“ poukázal. Místní si mohli odpočinout také na farní zahradě, která získala nové osvětlení.