Pouť smíření z Holešova na Svatý Hostýn připomene v sobotu 14. května památku umučeného holešovského faráře Jana Sarkandra. Letos bude obětovaná míru pro Ukrajinu.
Věřící vyrazí zhruba na 15 kilometrů dlouhou trasu po ranním požehnání v holešovském kostele. Jako každoročně se pouť uskuteční v historizujícím stylu s muzikou a valašských a hanáckých krojích, sdělila dnes ČTK mluvčí holešovské radnice Hana Helsnerová. Poutě se budou mít možnost zájemci zúčastnit pošesté.
Krojované procesí převezme podle Lenky Karhanové, starostky spolupořádající jednoty Orel Holešov, po požehnání v 8:00 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově z rukou holešovského děkana ostatky svatého Jana Sarkandra a za hudebního doprovodu se vydá na putování. "Cesta povede tradiční trasou se zastávkami u kapliček a zvonic přes Dobrotice, Jankovice, Chomýž, Brusné, Slavkov. Ostatky ponesou postupně čtyři duchovní, kteří na závěr poutě budou v 15:00 sloužit v bazilice na Svatém Hostýně mši svatou," uvedla Karhanová.
K Sarkandrovi se váže legenda z roku 1620, kdy Moravu plenili polští kozáci, lisovčíci. Podle ní z městských bran Holešova tehdy vyšlo procesí v čele s Janem Sarkandrem, který přemluvil Poláky a svou náboženskou autoritou útok zastavil. Sarkander byl po odvrácení útoku kozáků obviněn, že o něm předem věděl. Byl vyslýchán a poté umučen v Olomouci.
Sarkander byl uctíván okamžitě po umučení, na Moravě vznikaly jeho sochy a obrazy. Za blahoslaveného však byl prohlášen až v roce 1859, svatořečil ho papež Jan Pavel II. v roce 1995. Pro katolíky Sarkander představuje vzorného služebníka Páně, kterého si Bůh vyvolil jako nástroj zkoušek i milosti.
(chv dr)