Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Poslední den Františkovy kající pouti do Kanady

Autor: Paolo Ondarza Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 7. 2022, 16.35
TiskTisk

Pátek 29. července je posledním dnem kající pouti papeže Františka do Kanady, která se koná pod mottem „Kráčíme společně“. Šestý a poslední den pobytu římského biskupa v Kanadě byl zahájen soukromou mší svatou slouženou na arcibiskupství v Quebecu. V 9 hodin místního času, tedy v evropských 15.00 hodin, se František soukromě setkal se členy Tovaryšstva Ježíšova v Kanadě. Obdobná setkání se již stala tradicí každé apoštolské cesty.

image:Image 15/source/orig/14695_11744_0_844.jpeg

Tři sta kilometrů od polárního kruhu

První veřejné setkání posledního dne apoštolské cesty se uskuteční s delegací domorodého obyvatelstva přítomného v Quebecu, kterou papež přijme rovněž na arcibiskupství. Následovat bude přesun na mezinárodní letiště v Québecu, odkud papež ve 12.30 hodin odletí do Iqaluitu, hlavního města kanadského území Nunavut. Sem, pouhých 300 kilometrů jižně od polárního kruhu, dorazí František odpoledne v 15.50 hodin místního času. V tomto městě byla v roce 1993 podepsána dohoda o nárocích na půdu v Nunavutu, známá jako vůbec nejvýznamější úmluva o nárocích na půdu původních obyvatel v kanadské historii. Ve městě žije největší komunita Inuitů, celkem asi 3900 lidí: jedná se o původní obyvatelstvo amerického pobřeží, rozšířené od Grónska po Aljašku a přítomné také v Asii na Čukotském poloostrově.

Tragické dědictví bývalých internátních škol

Papež navštíví základní školu Nakasuk, kde se soukromě setká s některými žáky bývalých internátních škol, tedy ústavů, které vláda svěřila s omezenými finančními prostředky místním křesťanským církvím, včetně katolické: V těchto ústavech se odehrála jedna z nejdramatičtějších stránek historie těchto populací, a to proces nucené asimilace dětí, které byly odebrány původním komunitám, k nimž patřily, a byly nuceny asimilovat se do nové západní kultury: podle zprávy Komise pro pravdu a usmíření zveřejněné v roce 2015 zemřelo v období zhruba sta let od založení těchto škol (v roce 1883) více než tři tisíce nezletilých na nemoci, podvýživu a špatné zacházení.

Rozhovor s bývalými žáky internátních škol

Františkovi, který v posledních dnech opakovaně žádal o odpuštění za tyto stále živé a bolestivé rány, budou mít někteří žáci z bývalých internátních škol možnost položit několik otázek. Poté se v 17 hodin na náměstí před školou uskuteční setkání s mladými a starými lidmi, které oživí tradiční tance, písně a hudba. Na závěr těchto intenzivních dnů, které římský biskup strávil na kanadské půdě, je v 18.15 na mezinárodním letišti v Iqaluitu naplánováno oficiální rozloučení. Zhruba o třicet minut později se uskuteční odlet letadlem, na jehož palubě bude František odpovídat na otázky novinářů. Jeho přílet do Říma je naplánován na sobotu 30. července v 7.50 hodin.

Focusy

Papežské cesty

Mohlo by vás zajímat

image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
Cena: 161 Kč
image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
Cena: 252 Kč
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
Cena: 382 Kč
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
Cena: 224 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou