Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Poselství papeže Františka ke Světovému dni migrantů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 6. 2024, 15.09
TiskTisk

V pondělí 3. června zveřejnil Svatý stolec poselství ke 110. Světovému dni migrantů a uprchlíků, ve kterém papež František vyzývá, abychom vnímali migraci jako znamení doby a symbol pouti církve v dějinách.

image:Image 58/source/orig/57640_migrants-in-hungary-2015-aug-006.jpg
Wikimedia Commons

Světový den migrantů, který se každoročně připomíná 24. září, je výzvou pro věřící, aby projevili podporu a blízkost milionům mužů, žen a dětí, kteří jsou nuceni opustit své domovy. Podle současných celosvětových odhadů bylo v roce 2020 na světě přibližně 281 milionů migrantů, což představuje 3,6 % světové populace, a toto číslo stále roste.

Název poselství “Bůh putuje se svým lidem“ poukazuje na synodální rozměr, k němuž papež, církev a Boží lid neustále vybízí. V úvodu textu Svatý otec připomíná první zasedání synody o synodalitě v říjnu loňského roku: "Důraz kladený na synodální rozměr umožňuje církvi znovu objevit její poutnickou povahu, jako Božího lidu na cestě dějinami, který putuje, směrem k nebeskému království. Toto putování evokuje biblické vyprávění o Exodu, ale stejně tak je možné spatřovat je v migrantech naší doby, kteří jsou živým obrazem Božího lidu na cestě do věčné vlasti."

"Základní skutečností biblického Exodu a vůbec každého exodu však je, že Bůh předchází a doprovází cestu svého lidu a všech svých dětí v každé době a na každém místě. Boží přítomnost uprostřed lidu je jistotou dějin spásy," zdůrazňuje Svatý otec. "Bůh nejen kráčí se svým lidem, ale také ve svém lidu v tom smyslu, že se ztotožňuje s muži a ženami na jejich cestě dějinami, zvláště s těmi chudými a odsunutými, jako by prodlužoval tajemství Vtělení“.

"Proto je setkání s migrantem, stejně jako s každým bratrem a sestrou v nouzi, také setkáním s Kristem. Poslední soud, o němž vypráví Matouš ve 25. kapitole svého evangelia, nenechává nikoho na pochybách: Byl jsem cizinec, a přijali jste mě (v. 35); a dále: Amen, pravím vám, cokoli jste učinili jednomu z těchto mých nejmenších bratří, mně jste učinili (v. 40). Každé setkání na cestě je tedy příležitostí k setkání s Bohem; a je to příležitost nabitá spásou, protože v sestře či bratrovi, kteří potřebují naši pomoc, je přítomen Ježíš. V tomto smyslu nás chudí zachraňují, protože nám umožňují setkat se s Boží tváří“, vyzdvihuje papež František.

V závěru poselství vyzývá k modlitbě za všechny, kdo museli opustit svou zemi při hledání důstojných životních podmínek. "Vnímejme, že jsme na cestě spolu s nimi, vytvořme společně synodu a svěřme je všechny, stejně jako příští synodální shromáždění, přímluvě Panny Marie, znamení jisté naděje a útěchy na cestě věrného Božího lidu," uzavírá Svatý otec.

Text poselství do češtiny bude přeložen.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Focusy

Papež František Pomoc uprchlíkům

Mohlo by vás zajímat

image:Image Pohádky
Pohádky Xénie Lavrovová, Oscar Wilde
Cena: 295 Kč
image:Image Život podle Ducha
Život podle Ducha Servais Pinckaers
Cena: 306 Kč
image:Image Člověk musí hořeti
Člověk musí hořeti Aleš Palán, Jan Paulas, Bohumil Vít Tajovský
Cena: 449 Kč
image:Image Evangelium Ježíše Krista v komiksu
Evangelium Ježíše Krista v komiksu Olivier Drion
Cena: 539 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou