Papež František v poselství ke Světovému dni chudých, které dnes zveřejnil Vatikán a letos připadá na neděli 19. října, zdůrazňuje, že kdykoli se setkáme s chudým člověkem, nesmíme odvrátit zrak, protože by nám to zabránilo setkat se s tváří Ježíše Krista.
Papež František začíná své poselství důrazem na to, že velká řeka chudoby protéká našimi městy a bobtná, až se přelévá; zdá se, že nás zahltí, tak velké jsou potřeby našich bratří a sester, kteří prosí o naši pomoc, podporu a solidaritu. "Žijeme v době, která není příliš citlivá na potřeby chudých. Tlak na bohatý životní styl se zvyšuje, zatímco hlasy těch, kteří žijí v chudobě, zůstávají nevyslyšeny."
Papež dále zdůrazňuje, že zejména nové formy chudoby, které zažívají lidé ve válečných konfliktech či nelidské zacházení s dělníky vedly k dramatickému nárůstu cen, jenž dále zbídačuje mnoho rodin.
"Tváří v tvář problémům takového rozsahu," píše papež František, "je naše odpovědnost jasná. Musíme dbát na Tobiášova slova: ˇNeodvracej svou tvář od nikoho, kdo je chudý.' Všichni, kdo jsou chudí, musí být v bezpečí." Podle papeže kdykoli se setkáme s chudým člověkem, nesmíme odvrátit zrak, protože by nám to zabránilo setkat se s tváří Ježíše Krista.
"A tak podobenství o milosrdném Samaritánovi (srov. Lk 10,25-37) není pouhým příběhem z minulosti; je stále výzvou pro každého z nás tady a teď, v našem každodenním životě. Je snadné přenést dobročinnost na druhé, avšak povoláním každého křesťana je osobně se zapojit."
Papež František dále v dokumentu připomíná, že letos uplynulo 60 let od vydání přelomové encykliky papeže Jana XXIII. s názvem Pacem in terris, v níž se uvádí, že každá lidská bytost má právo na život, na tělesnou integritu a na prostředky nezbytné pro řádný rozvoj života, včetně jídla, ošacení, přístřeší, lékařské péče, odpočinku a konečně i nezbytných sociálních služeb. "Jak jednat," ptá se tedy papež František, "tváří v tvář selhání politického procesu, který tyto statky nedokáže zajistit?"
Odpověď je podle něj dvojí. Na jedné straně je třeba naléhat, a dokonce tlačit na veřejné instituce, aby řádně plnily své povinnosti, na druhé straně však nemá smysl pasivně čekat, až vše obdržíme 'shůry'. Do tohoto hledání 'změny a odpovědnosti' by měli být zapojeni i ti, kdo žijí v chudobě, zdůrazňuje papež František.
Překlad české verze připravujeme.