Poprvé po 500 letech jsou v týmu sanpietrini vatikánské baziliky dvě ženy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 7. 2024, 11.45

Přítomnost žen není v dlouhé a starobylé tradici práce a umění ve Fabrica di San Pietro žádnou novinkou, ale až doposud se do týmu sanpietrini žádná žena nedostala.

image:Image 60/source/orig/59243_dos-mujeres-han-entrado-a-formar-parte-de-la-plantilla-del-equipo-de-mantenimiento-de-la-basilica-vaticana-01.png
Vatican Basilica

Poprvé po více než půl století od založení Fabbrica di San Pietro se do týmu údržby vatikánské baziliky, slavných "sanpietrini", zapojily dvě ženy.

Lisa (26 let, z provincie Padova) a Miriana (21 let, z Reggio Calabria), obě s uměleckým vzděláním, absolvovaly kurz pro dekoratéry, štukatéry a zedníky ve škole umění a řemesel Fabbrica di San Pietro.

Přítomnost mozaikářek ve Vatikánském mozaikovém ateliéru, který se společností Fabbrica sousedí, je již léta dobře známá. V minulosti, v průběhu 16. století, byly jako dělnice najímány vdovy a sirotci, téměř vždy dědicové rodinného podniku po zemřelém manželovi nebo otci. Fabbrica jim zaručovala stejné ekonomické podmínky a pracovní zacházení, jaké bylo poskytováno mužské hlavě rodiny. Postupem času byly ženy zaměstnávány v různých řemeslných profesích v rámci společnosti Fabbrica, ale až dosud se žádné z nich nepodařilo nastoupit do sanpietrini.

Zdroj: Zenit.org

image:Image Psychoterapie pro laiky