Pomluvy jsou mor zasvěceného života, prohlásil papež

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 10. 2022, 11.13

Papež František opět varoval před pomluvami v řeholních společenstvích. Při svém víkendovém setkání se sestrami brigitkami (Kongregace sester Nejsvětějšího Spasitele) a misionářkami komboniánkami, které jsou v Římě u příležitosti svých generálních kapitul, František znovu upozornil, kolik zlého mohou způsobit pomluvy. Označil je za „mor zasvěceného života,“ což podle něj platí stejně pro ženské jako mužské řády.

image:Image 19/source/orig/18161_eholnice.jpg
Ilustrativní foto: František Ingr, Člověk a Víra

Tato nákaza je jako červotoč, "který postupně ničí soužití a sílu komunitního života", vysvětlil František, který je sám členem jezuitského řádu. Sestrám také poradil svůj osobitý lék proti pomluvám: "Kousni se do jazyka, protože pak ti jazyk nabobtná a už nemůžeš mluvit," řekl.

Řeholnice vyzval, aby se v případě potíží s jinou osobou obrátily buď na představenou, nebo to dotyčné osobě řekly přímo do očí. "Prosím, žádné tlachání - ničí to společenství i duchovní život," řekl František důrazně.

Papež opakovaně na tento nešvar upozorňuje od začátku svého pontifikátu, a to nejen mezi řeholníky, ale také samotnými kardinály. U vchodu do Apoštolského paláce nechal zavěsit ikonu Vergine del silenzio - Panny Marie mlčení, která nabádá k mlčenlivosti ukazováčkem pravé ruky na ústech.

Zdroj: Kathpress

Papež František Řeholní život

image:Image Nic než důvěra
Nic než důvěra papež František
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Zraněný pastýř