Polští zákonodárci zamítli snahu o zrušení kriminalizace pomoci při potratech

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 7. 2024, 11.21

Polští zákonodárci těsnou většinou hlasovali pro zachování silných pro-life zákonů v zemi a zamítli návrh zákona, který by zrušil všechny trestní postihy pro osoby, které poskytují pomoc ženám, jež si nechávají provést nelegální potrat.

image:Image 60/source/orig/59314_40237_0_gettyimages-2147802415.jpg
Getty Images

Podle současných zákonů ženám nehrozí trestní postih za vyhledání nebo podstoupení nelegálního potratu. Avšak lékař, který provede nelegální potrat, a každá osoba, která ženě nebo lékaři při takovémto zákroku pomáhá, mohou být za svou roli odsouzeni až ke třem letům vězení.

Navrhovaná právní úprava by tyto tresty zrušila. Polský Sejm, který je dolní komorou parlamentu, však 12. července hlasoval v poměru 218-215 pro zamítnutí zákona a pro to, aby zákon zůstal nedotčen. Dva poslanci se zdrželi hlasování.

V Polsku je potrat ve většině případů nezákonný. Není povolen dobrovolný potrat, ale je povolen až do 12. týdne těhotenství v případě znásilnění, incestu a v případě ohrožení života matky.

Polská biskupská konference po hlasování zveřejnila na síti X citát papeže Františka, který potvrzuje život. "Ať je Polsko zemí, která chrání život v každém okamžiku, od chvíle, kdy se objeví v matčině lůně, až do jeho přirozeného konce," řekl František 20. března při generální audienci. "Nezapomínejte, že nikdo není pánem života, ani svého, ani cizího."

Rafał Bochenek, poslanec Sejmu za konzervativní stranu Právo a spravedlnost, ve svém příspěvku na síti X hlasování pochválil a kritizoval polského premiéra Donalda Tuska a další za podporu zákona. "Zdá se, že Donald Tusk a koalice mají problém," uvedl Bochenek. "Slibovali a chtěli dekriminalizovat trestnou činnost, ale naštěstí je v národě stále duch. Potraty jsou vždycky zlo!" dodal.

Tusk vede centristickou stranu Občanská platforma. Jeho strana vede Občanskou koalici, která má v parlamentu nejvíce křesel. Dalšími dvěma částmi většinové koalice jsou Třetí cesta, což je středopravicové uskupení, a Nová levice, což je sociálnědemokratické uskupení. Tato koalice má v parlamentu přibližně 54 % křesel.

Ačkoli Tusk vedl kampaň za liberalizaci polských zákonů o potratech, včetně vyjádření podpory legislativě legalizující volitelné potraty do 12. týdne těhotenství, hrstka poslanců v rámci Občanské koalice a Třetí cesty se spojila s menšinovými konzervativními stranami a návrh zákona o dekriminalizaci zablokovala.

Neúspěch při získání dostatečného počtu hlasů vyvolal frustraci Nové levice, která vedla silnou kampaň za rozšíření potratů v Polsku a návrh zákona předložila.

Zdroj: CNA

Církev a společnost