Polský arcibiskup biskupům Ruska a Ukrajiny: Odvraťte šílenství další války

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 2. 2022, 12.08

Předseda polské biskupské konference arcibiskup Stanisław Gądecki napsal dopis patriarchovi Kirillovi a pravoslavným a katolickým biskupům Ruska a Ukrajiny: "Neusilujte o nenávist, ale o vzájemnou úctu a přátelství. Nezbytnou podmínkou je respektování práv národů, včetně práva na sebeurčení."

image:Image 9/source/orig/8129_4449_0_844.jpeg
Ruští vojáci čestné stráže se účastní slavnostního kladení věnců u Hrobu neznámého vojína u Kremelské zdi v Moskvě 15. února 2022. - Německý kancléř Olaf Scholz má 15. února navštívit Moskvu a hledat diplomatické řešení, které by zabránilo válce na Ukrajině, zatímco Západ a Rusko signalizovaly nejisté naděje na zmírnění napjaté situace.

"Spojme duchovní síly věřících v Krista v různých konfesích Ruska, Ukrajiny a Polska, abychom odvrátili přízrak další války v našem regionu." Arcibiskup Stanisław Gądecki, předseda polské biskupské konference, se připojil ke sboru hlasů, které se snaží nadřadit válečným větrům, které, jak se zdá, vanou z východní Evropy. V dopise napsal výzvu pravoslavným a katolickým biskupům Ruska a Ukrajiny.

Mezi adresáty včerejšího dopisu jsou mimo jiné Kiril, patriarcha moskevský a celé Rusi, metropolita kyjevský Onofrij, primas Ukrajinské pravoslavné církve, Epifanio, metropolita kyjevský a celé Rusi-Ukrajiny, primas autokefální pravoslavné církve na Ukrajině, arcibiskup Światosław Szewczuk, primas Ukrajinské řeckokatolické církve, Mons. Paolo Pezzi, předseda Katolické biskupské konference Ruska.

Volání k odvrácení smrti a utrpení

Gądecki se jim představil jako bratr a pastýř "sousední země", kterou s Ruskem a Ukrajinou spojuje "společná historie a svatá křesťanská víra". S odkazem na zprávy médií o vážném ozbrojeném nebezpečí v zemi píše: "Kéž je naše modlitební úsilí výkřikem, který zabrání utrpení a smrti tisíců nevinných lidských bytostí, zejména těch nejslabších a nejbezbrannějších, kteří nebudou mít sílu ani možnost uniknout začínající válce."

"Každá válka je tragédií lidstva", která láme životy tisíců lidí na obou stranách a jejich rodin, zdůraznil předseda polského episkopátu: "Mnoho z nich na obou stranách zůstává zmrzačených a mnoho milionů si nese vnitřní rány, které se po ní těžko hojí."

Přátelství a vzájemný respekt

Dramatičnost války mezi Ruskem a Ukrajinou umocňuje skutečnost, že oba národy jsou křesťanské a slovanské: "Z lidského hlediska i z hlediska Božího soudu by tyto dva národy měly mít mnoho společného a měly by usilovat nikoli o nenávist, ale o vzájemnou úctu a přátelství. Nezbytnou podmínkou je však respektování práv národů, včetně práva na sebeurčení a územní celistvost," říká Gądecki.

Připomněl dvě války, které se odehrály v minulém století, a poté připomněl slova svatého Jana Pavla II. v jeho poselství ke Světovému dni míru v roce 2000: "Války jsou často příčinou dalších válek, protože živí hlubokou nenávist, vytvářejí situace nespravedlnosti a pošlapávají důstojnost a práva lidí. Války obvykle neřeší problémy, kvůli kterým se vedou, a jsou proto nejen strašlivě škodlivé, ale také zbytečné."

Obrácení srdcí vládců

"Každá válka je šílenství," dodává arcibiskup. V den svatých Cyrila a Metoděje, apoštolů slovanských národů, tak vyzval k modlitbě za mír na Ukrajině, aby "od Boha získali dar míru pro Evropu". "Kéž Pán odvrátí srdce vládců od touhy po válce a ničení a obrátí je k milosrdenství a míru."

(vac)

Ekumenismus