Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, sloužil 24. března mši svatou ve vsi Markowa za účasti polského prezidenta Andrzeje Dudy u příležitosti osmdesátého výročí mučednické smrti blahoslavené rodiny Ulmových, která byla vyvražděna nacistickými vojsky za to, že ukrývala Židy.
Prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení se vrátil do obce Markowa v jihovýchodním Polsku, aby vzpomněl na rodinu Ulmových, Józefa a Wiktorii a jejich sedm dětí, kteří byli zavražděni nacisty za to, že poskytli útočiště Židům prchajícím před pronásledováním. Poté, co zde 10. září 2023 předsedal beatifikační mši, nyní připomněl osmdesáté výročí od jejich mučednické smrti. Vé své homilii poukázal na stále aktuální evangelijní poselství z Markowy, totiž že síla lásky je mnohem větší než síla smrti.
„Rodina Ulmova nám ukazuje, že láska prožitá podle vzoru ukřižovaného Krista, je daleko větší revoltou než jakákoli ideologie. Na přímluvu blahoslaveného Józefa, Wiktorie a jejich dětí svěřujeme naše rodiny, aby byly školou víry a místem, kde se praktikuje a roste opravdová láska. Modleme se za mír a všeobecné bratrství mezi lidmi a národy," řekl kardinál Semeraro.
Polský prezident Andrzej Duda poděkoval papeži Františkovi za dar v podobě loňského blahořečení rodiny Ulmových. Díky tomuto rozhodnutí se celý svět dozvěděl o příběhu manželského páru a jejich dětí, kteří ve svém domě více než rok a půl ukrývali osm Židů z rodin Goldmanů, Grünfeldů a Didnerů. "V tichosti projevili lidskost. Kolik z nás by se dnes odvážilo riskovat svůj vlastní život a životy svých rodin, aby zachránili jiného člověka!"
Prezident také zdůraznil, že v současnosti není možné hodnotit postoj některých Poláků za druhé světové války. Byli mezi nimi tací, kteří kolaborovali s nacisty, nebo ti, kteří se nechali ovládnout strachem, ale mnozí naopak riskovali vlastní život, aby ho zachránili jiným. Duda připomněl, že jen v obci Markowa přežilo válku dvacet jedna Židů, protože je ukryly jiné polské rodiny.
Brutální vyvraždění rodiny Ulmů tehdy šokovalo obyvatele Markowy i mnohé jejich příbuzné. "Máme to stále před očima, se Stasií jsme spolu chodili do první třídy a často jsme se navštěvovali,“ řekl 88letý Roman Kluz, který se oslav také zúčastnil, je bratrancem dětí Józefa a Wiktorie a stejně starý jako jejich nejstarší dcera.
Symbolickou poctou blahoslavené rodině byl i dopolední ceremoniál, při kterém bylo po Ulmových pojmenováno letiště Rzeszów-Jasionka. To je již více než dva roky hlavním centrem mezinárodní humanitární a vojenské pomoci Ukrajině a je také místem četných diplomatických setkání, neboť je zastávkou světových lídrů na cestě na Ukrajinu.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce