V sobotu 15. června byl ve svatyni Božího milosrdenství v Krakově blahořečen polský katolický kněz Michal Raparcz, který byl zabit komunistickým režimem.
Otec Rapacz byl komunisty stíhán za horlivou službu farníkům. V noci z 10. na 11. května 1946 komunisté tehdy jednačtyřicetiletého kněze odvedli z vesnice na jihu Polska do nedalekého lesa, kde ho zastřelili. Papež František uznal jeho mučednickou smrt v lednu.
"Otec Rapacz čerpal ze slavení mše svaté a adorace Nejsvětější svátosti vnitřní sílu a energii, která je schopná proměňovat život a svět, každodenní život a dějiny," řekl kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, v homilii při beatifikační mši 15. června. Touto mší svatou byl také ukončen eucharistický kongres v krakovské arcidiecézi.
Podle kardinála Semerara bylo pro otce Rapacze šíření lásky ke Kristu přítomném v proměněném Chlebu jediným účinným lékem proti ateismu, materialismu a všem postojům, které ohrožují lidskou důstojnost. "Otec Rapacz čerpal z eucharistie lásku, která nezůstává ochromena tváří v tvář nenávisti, násilí a všemu, co vyvolává strach," dodal kardinál. Mluvil také o Rapaczově hluboké spiritualitě. Mučedník měl ve zvyku se každý večer modlit před svatostánkem s křížem a s farním adresářem. Mohl tak Bohu postupně svěřovat rodiny a jednotlivce z farního společenství, řekl kardinál Semeraro.
Dikasterium pro blahořečení a svatořečení uznalo Michala Rapacze za mučedníka, protože odmítl opustit svou farnost a nevzdal se své pastorační služby, přestože v Polsku okupovaném nacistickým Německem a Sovětským svazem bylo zakázáno slavit katolickou liturgii a provozovat jakékoliv katolické aktivity. Během jedné ze svých homilií otec Rapacz řekl svým farníkům: "I kdybych měl padnout mrtev, nepřestanu hlásat evangelium a nezřeknu se svého vlastního kříže."
Zdroj: CNA