Ve středu 18. prosince byla v Arcibiskupském paláci v Praze podepsána aktualizace dohody o duchovní službě v Armádě ČR (AČR). Novelu společně signovali ministryně obrany ČR Jana Černochová, Mons. Jan Graubner, předseda České biskupské konference a za Ekumenickou radu církví předseda Tomáš Tyrlík a generální sekretář Marián Čop.
Jedná se o aktualizaci dohody z roku 1998, která přináší zejména upřesnění aktuální terminologie a stanovuje novou délku funkčního období hlavního kaplana, které bude pět let s možností jednoho opakovaného prodloužení o dalších pět let. Rovněž jsou nově specifikovány podmínky pro službu kaplanů v aktivní záloze. Dohoda zároveň stanovuje kompetence jednotlivých církví k pověřování kaplanů.
V současnosti slouží v Armádě České republiky 37 vojenských kaplanů z 11 křesťanských církví, z toho 36 mužů a 1 žena. Mezi nimi je 12 římskokatolických duchovních (7 kněží a 5 trvalých jáhnů), 1 řeckokatolický kněz, 1 duchovní Pravoslavné církve a 23 duchovních z evangelických církví. Kromě toho existuje i skupina tří kaplanů z řad aktivní zálohy.
Úkolem Duchovní služby AČR je zejména podporovat velitele všech stupňů v jejich odpovědnosti za naplňování a ochranu lidského rozměru života každého vojáka v činné službě a občanského zaměstnance; nabízet pomoc při řešení osobních krizí i těžkostí, které vznikají v pracovním, osobním a rodinném životě pracovníků resortu Ministerstva obrany. Cílem je také přispívat k rozvíjení a prohlubování demokratických tradic evropské kultury v resortu Ministerstva obrany a vytvářet podmínky pro naplňování ústavně zaručených lidských práv, která souvisejí se svobodou vyznání pro pracovníky resortu Ministerstva obrany ve všech situacích spojených s plněním jejich služebních a pracovních povinností.
Duchovní služba je budována na ekumenickém základě a nabídka pomoci je určena všem. Každý jako jednotlivec má právo pomoc duchovního pro sebe vyžádat, přijmout nebo odmítnout. Chápání služby vojenského duchovního, který působí v duchovní službě, není primárně evangelizační, služba vojenského duchovního není motivována snahou o získání nových členů pro svou víru či církev.