Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Podle nových kardinálů se Evropa stává novodobou „periferií“ katolické církve

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 10. 2024, 12.44
TiskTisk

Noví kardinálové ze tří kontinentů na tiskové konferenci k Synodě o synodalitě v úterý 8. října uvedli, že církev na globálním Jihu má mnoho nemateriálních darů, o které se může podělit se Západem, včetně hojnosti kněžských povolání a živé víry.

image:Image 63/source/orig/62977_stazeny-soubor-2.jpg
Ilustrační foto
Flickr

„Když Svatý otec mluví o periferiích, tak se domnívám, že periferie jsou v pohybu a možná směřují k Evropě,“ uvedl tokijský arcibiskup Tarcisio Isao Kikuchi, SVD, v odpovědi na otázku agentury CNA. Komentář japonského arcibiskupa o přínosu církve mimo Evropu zopakovali arcibiskup Ignace Bessi Dogbo z Korhoga z Pobřeží slonoviny a arcibiskup Jaime Spengler OFM z brazilského Porto Alegre, kteří se tiskového brífinku rovněž zúčastnili. Všichni tři muži jsou účastníky synody a budou jmenováni kardinály na konzistoři 8. prosince, jak v neděli oznámil papež František.

 „My, kteří pocházíme z afrických diecézí, můžeme říci, že se zdají být chudé z materiálního hlediska, ale duchovně jsou velmi bohaté a víru prožívají s radostí. A to je něco, co musíme sdílet s celosvětovou církví.“ uvedl kandidát na kardinála z Pobřeží slonoviny Dogbo.

Tokijský arcibiskup také poukázal na velký počet kněží, kteří přicházejí ze zemí Asie, i když poznamenal, že Japonska se to bohužel netýká. „V jednom bodě synodálního shromáždění jsme diskutovali o výměně darů z jedné církve do druhé. Dříve se to chápalo tak, že bohaté církve, ty, které mají peníze a zdroje, podporují chudé země, jako jsou v Asii a Africe,“ uvedl Kikuchi. „Vzhledem k narůstajícímu počtu kněží, kteří přicházejí z Asie a Afriky se však tato výměna mění... z rozvojových zemí do rozvinutých zemí."

Spengler, předseda brazilské biskupské konference a od roku 2023 předseda Latinskoamerické biskupské rady (CELAM), řekl, že Brazílie a další latinskoamerické země  slaví výročí příchodu přistěhovalců z Německa, Itálie a dalších zemí. „Tito přistěhovalci podpořili proces evangelizace v Latinské Americe v jiném historickém kontextu, než je ten náš, a udělali to velmi dobře. Pokud dnes máme v Latinské Americe silnou a živou křesťanskou tradici, vděčíme za to přistěhovalcům.“ Arcibiskup uvedl, že přistěhovalci byli odvážní, když před 200 lety opustili své vlastní země a vydali se přes oceán. Dodal však, že nejdůležitější je, že s sebou přinesli katolickou víru. Poznamenal, že dnešní výzvou pro církev v tradičně křesťanských zemích je pochopit, jak víru představit dalším generacím.

Zdroj: CNA


Focusy

Synoda 2021–2024

Mohlo by vás zajímat

image:Image O víře. O naději. O lásce
O víře. O naději. O lásce Josef Pieper
Cena: 261 Kč
image:Image Jako sžírající oheň
Jako sžírající oheň Dom Samuel
Cena: 233 Kč
image:Image Ignác z Loyoly a dějinné pozadí jeho spirituality
Ignác z Loyoly a dějinné pozadí jeho spirituality Hugo Rahner
Cena: 108 Kč
image:Image Beze strachu
Beze strachu Max Lucado
Cena: 251 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou