Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Počet nenávistných činů vůči křesťanům v Evropě v minulém roce narostl

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 11. 2024, 12.12
TiskTisk

V roce 2023 bylo v Evropě spácháno 2 444 trestných činů z nenávisti vůči křesťanům ve více než 35 evropských zemích. Do tohoto počtu bylo zahrnuto 232 osobních útoků proti křesťanům, jako je obtěžování, vyhrožování a fyzické násilí. Údaje zveřejnila OIDAC, organizace zabývající se monitorováním nesnášenlivosti a diskriminací křesťanů v Evropě spolu s Úřadem pro demokratické instituce a lidská práva (ODIHR), který je součástí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

image:Image 65/source/orig/64726_big-image.jpg
OIDAC Europe

Podle zpráv ODIHR/OBSE deset evropských států v roce 2023 zaznamenalo 1 230 trestných činů z nenávisti vůči křesťanům, což je o 200 více než v roce 2022, kdy jich bylo evidováno 1 029. Údaje o trestných činech namířených proti křesťanům předložilo v roce 2023 pouze deset evropských vlád. V dalších 26 evropských zemích informovaly o počtu nenávistných činů tamní organizace zabývající se touto problematikou. V roce 2023 bylo tedy dohromady evidováno 2 444 případů, ale zároveň je třeba připustit, že existuje vysoký počet neohlášených případů. Zpráva ODIHR / OBSE o údajích o trestných činech z nenávisti byla zveřejněna 15. listopadu, před Mezinárodním dnem tolerance, stejně jako zpráva OIDAC. 

Organizace OIDAC ve zprávě rovněž uvádí počet násilných činů vůči Židům a muslimům. Evropské státy v roce 2023 nahlásily ODIHR/OBSE přibližně 9 000 případů antisemitismu a 6 000 případů antiislamismu. 

Zpráva OIDAC rovněž upozorňuje na případy diskriminace křesťanů na pracovišti a ve veřejném životě v některých evropských zemích. Za příčinu nárůstu těchto protikřesťanských aktivit je považován vzestup autocenzury křesťanů v Evropě. Ze sociologického průzkumu provedeného v roce 2024 ve Velké Británii vyplývá, že pouze 36 % křesťanů mladších 35 let uvádí, že se v zaměstnání cítí svobodně vyjadřovat své názory na společenské otázky.

Anja Hoffmannová, výkonná ředitelka OIDAC upozorňuje, že „zejména křesťané, kteří se hlásí k tradičnímu náboženskému přesvědčení, čelí stále větší diskriminaci a nepřátelství, od šikany v práci až po ztrátu zaměstnání“. Hoffmannová je „velmi znepokojena tím, že vyjádření osobního náboženského přesvědčení, například v otázkách týkajících se manželství a rodiny, může potenciálně vést k ukončení politické kariéry nebo zaměstnání, ne-li k zahájení soudního sporu“.

Zpráva také upozorňuje na rozšířenou přítomnost omezení náboženské svobody, která zavádějí některé evropské vlády, přičemž opatření sahají od zákazu náboženských procesí až po postih křesťanů za pokojné vyjádření jejich víry.

Ve zprávě je popsán také šokující případ muže, který byl ve Velké Británii obviněn za tichou modlitbu na ulici v blízkosti potratové kliniky. Tento případ spolu s dalšími podobnými vyvolal mezinárodní znepokojení, včetně americké Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu.

Hoffmannová tvrdí, že tyto případy by nás měly „podnítit ke zdvojnásobení úsilí o ochranu svobody náboženského vyznání a k otevřené diskuzi o odlišných náboženských a filozofických názorech bez obav z represí a cenzury".

Mezi státy, kde jsou protikřesťanské nálady nejrozšířenější, patří podle OIDAC Francie,  Spojené království a Německo. Nárůst diskriminace a zločinů z nenávisti vůči křesťanům můžeme pozorovat i jinde v Evropě. 

Zpráva OIDAC poukazuje na to, že nejčastěji se jedná o případy vandalismu. Ty představují 62 % zaznamenaných případů a zahrnují znesvěcování (24 % případů) a ničení náboženských soch, jakož i žhářství (10 %) a vyhrožování (8 %), zatímco pouze 7 % se týká případů fyzického násilí. Jedná se tedy spíše o výjimečné případy, ale v roce 2023 mezi nimi bylo několik tragických případů: zabití katolického duchovního islamistickým teroristou v Algecirasu (město ve Španělsku), nájezd auta na procesí v Polsku, pokus o vraždu konvertity ke křesťanství s muslimskými kořeny ve Spojeném království, protože ho útočník považoval za „odpadlíka, který si zaslouží zemřít“.

Hoffmannová rovněž navrhuje zřídit funkci koordinátora Evropské unie pro boj s protikřesťanskou nenávistí, podobně jako již existují koordinátoři pro boj s antisemitismem a antiislamismem.

Zdroj: ACI Stampa

Focusy

Pronásledování křesťanů

Mohlo by vás zajímat

image:Image Jak se náš svět stal křesťanským
Jak se náš svět stal křesťanským Paul Veyne
Cena: 286 Kč
image:Image Kalendář 2025 - Katolický kalendář s modlitbami
Kalendář 2025 - Katolický kalendář s modlitbami
Cena: 169 Kč
image:Image Klášter cisterciáků v Oseku
Klášter cisterciáků v Oseku Jan Royt
Cena: 378 Kč
image:Image Husitská revoluce I
Husitská revoluce I František Šmahel
Cena: 711 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou