Úvodní tiskovou konferencí bylo v pondělí 27. února v Drážďanech zahájeno jarní plenární shromáždění Německé biskupské konference (DBK). Účastní se ho 65 členů v čele s předsedou, limburským biskupem Georgem Bätzingem.
“Co bude dále se synodální cestou? Tak zní sice jen jeden z mnoha bodů čtyřdenního programu, ale od počátku je zřejmé, že právě ten bude nejkontroverznějším. Napjatou situaci ještě více zkomplikovala nedávná zpráva, že ze "synodální cesty" odstoupilo pět osobností, včetně profesorky teologie Marianne Schlosserové a profesorky filozofie Hanny Barbary Gerl-Falkovitzové, které prohlásily, že "synodální cesta nereaguje adekvátně na varovné signály z Vatikánu a vzdaluje se univerzální církvi," zdůrazňuje německý korespondent Vatican News Tomasz Kycia.
Na plenárním zasedání v Drážďanech mají biskupové zhodnotit svou návštěvu ad Limina v Římě v listopadu loňského roku, při které se projevily rozdíly v chápání reformních kroků mezi některými německými biskupy a papežem. Biskup Bätzing těsně před setkáním v Drážďanech uvedl, že ve Vatikánu je stále příliš málo lidí "na nejvyšších místech, kteří sdílejí názor, že sexuální zneužívání v katolické církvi má také systémové příčiny." Dodal také, že naprostá většina biskupů s navrhovanými reformami souhlasí. Na druhé straně kardinál Rainer Maria Woelki (Kolín nad Rýnem) a bavorští biskupové Gregor Maria Hanke OSB (Eichstätt), Bertram Meier (Augsburg), Stefan Oster SDB (Pasov) a Rudolf Voderholzer (Řezno) opakovaně signalizují nutnost zachovat jednotu s univerzální církví.
Kromě témat spojených s německou synodální cestou, jejíž poslední etapa proběhne od 9. do 11. března, a reflexí nad nedávnou návštěvou ad Limina, budou němečtí biskupové debatovat o mnoha dalších tématech, jako hodnocení války na Ukrajině, příprava Světového dne mládeže v Lisabonu, řešení problematiky zneužívání v diecézích nebo stav katolické církve v bývalém východním Německu.