Pětačtyřicet let ekumenické spolupráce v oblasti mezináboženského dialogu

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 3. 2022, 17.28

Papežská rada pro mezináboženský dialog již 45 let spolupracuje s obdobným úřadem Ekumenické rady církví. Nyní společně plánují iniciativy k 50. výročí vzájemné spolupráce s řadou konkrétních akcí.

image:Image 10/source/orig/9837_6416_0_844.jpeg

Papežská rada pro mezináboženský dialog a Světová rada církví jsou v ekumenickém kontaktu již 45 let, zejména prostřednictvím Úřadu pro mezináboženský dialog a spolupráci Světové rady církví. Mezináboženský dialog je specifickým rozměrem dialogu s touto institucí, kterou papež František navštívil v roce 2018 u příležitosti jejího sedmdesátého výročí. Obecně ekumenické vztahy udržuje Papežská rada pro jednotu křesťanů. V otázkách dialogu s jinými náboženstvími však s touto Radou spolupracuje Papežská rada pro mezináboženský dialog.

Papežská rada pro mezináboženský dialog a Ekumenická rada církví se každoročně setkávají. Dosud bylo vypracováno několik společných dokumentů: "Mezináboženská modlitba" (1994), "Úvaha o mezináboženském manželství" (1997), "Křesťanské svědectví v mnohonáboženském světě: Doporučení pro chování" (2011), "Výchova k míru v mnohonáboženském světě: křesťanská perspektiva" (2019), "Služba zraněnému světu v mezináboženské solidaritě: křesťanská výzva k reflexi a akci během COVIDU-19 (2020)".

Letošní setkání se konalo ve dnech 24.-25. března v Římě a podle dnešního sdělení Tiskového střediska Svatého stolce se věnovalo třem tématům: zhodnocení 45 let vztahů mezi oběma institucemi, výměna názorů vzhledem k přípravě oslav 50. výročí vzájemných vztahů a modlitba za mír ve světě, zejména za Ukrajinu. Obě delegace vyjádřily radost nad rostoucím přátelstvím a vzájemnou spoluprací mezi oběma úřady během těchto pětačtyřiceti let a opětovně potvrdily zájem na pokračování ve společné ekumenické angažovanosti ve službě mezináboženskému dialogu.

Ekumenismus

image:Image Žít s moudrostí včel + Víno, dar nebe i země + Do hlubin rybářovy duše
Žít s moudrostí včel + Víno, dar nebe i země + Do hlubin rybářovy duše Karel Sládek
image:Image Celý rok s Aničkou