Před více než 400 lety položili svůj život za víru první japonští mučedníci. Pavel Miki a jeho druhové byli ukřižováni v Nagasaki, ale jejich odvaha a věrnost Kristu zůstávají inspirací dodnes.
Křesťanství v Japonsku má hluboké a dramatické kořeny, sahající až k prvnímu pokusu o hlásání evangelia v roce 1549, kdy do země přišel sv. František Xaverský s jezuitskými misionáři. Navzdory obtížím, jako byl složitý jazyk, kulturní rozdíly a nepřátelství ze strany místních učenců a feudálních pánů, se křesťanství rychle šířilo. Do roku 1587 dosáhl počet katolíků v zemi 200 tisíc.
Mezi těmi, kdo se stali významnými šiřiteli evangelia, vyniká jezuita Pavel Miki. Narodil se v Japonsku šest let po příchodu prvních misionářů, byl pokřtěn v pěti letech a od jedenácti let byl vychováván jezuity. Přestože měl obtíže se studiem latiny, stal se znalcem buddhistických nauk a tradic, což mu umožnilo úspěšně diskutovat s místními učenci. Vstoupil do jezuitského semináře a stal se prvním Japoncem, který přijal řeholní sliby v této společnosti. Jeho kazatelské schopnosti z něj učinily jednoho z nejvýznamnějších misionářů své doby.
Japonský císař Tojotomi Hidejoši zprvu křesťanství toleroval, ale postupně se začala šířit podezření, že misionáři jsou tajnými agenty španělských a portugalských kolonialistů. Navíc mezi Japonskem a Španělskem vzrostlo napětí a roku 1596 císař zahájil tvrdé pronásledování křesťanů. V prosinci téhož roku bylo v Osace uvězněno šest františkánů a tři jezuité. K nim bylo připojeno patnáct japonských katolíků, včetně katechetů, lékařů a dvou mladých chlapců. Všem uřezali levé ucho a v okovech je veřejně vystavovali, aby ostatní odstrašili od víry. Nakonec bylo rozhodnuto odvést je do Nagasaki k popravě.
Dne 5. února 1597 byli tito mučedníci ukřižováni na vrchu, který se později stal známým jako Svatý kopec. Mezi nimi byl i Pavel Miki, který přímo z kříže pronesl silné kázání: „Jsem pravý Japonec. Jediný důvod, proč mne zabíjejí, je ten, že jsem hlásal Kristovu nauku a děkuji Bohu, že za to umírám… Podle Kristova příkladu odpouštím svým pronásledovatelům a prosím Boha, aby se nad všemi smiloval.“ Všichni byli nakonec probodnuti kopími.
V roce 1862 bylo těchto 26 mučedníků slavnostně kanonizováno papežem Piem IX. Jejich odvaha a věrnost Kristu zůstávají inspirací pro věřící po celém světě.
Zdroj: Catholica