Hlava chaldejské církve vyjadřuje znepokojení nad politickou patovou situací, kvůli níž Irák již téměř 10 měsíců nemá zvolenou vládu, zatímco v hlavním městě Bagdádu pokračují soupeřící demonstrace.
V době, kdy v Iráku stále roste napětí kvůli tomu, že se po téměř deseti měsících povolební patové situace nepodařilo sestavit vládu, se kardinál Louis Raphael Sako připojil k odstupujícímu premiérovi Mustafovi al-Kadhimu a dalším iráckým představitelům a vyzval k celonárodnímu dialogu.
Hlava chaldejské církve varovala, že země je na pokraji toho, co nazval "tsunami".
Irák je od voleb 10. října 2021, které vyhrálo Sadristické hnutí vedené mocným šíitským duchovním Muqtadou al-Sadrem, bez nové zvolené vlády.
Nepokoje se rozhořely poté, co populistický vůdce stáhl všechny své zákonodárce z parlamentu po neúspěšném pokusu o sestavení vlády, z níž byl vyloučen konkurenční šíitský Koordinační rámec, který sdružuje strany a milice většinou napojené na Írán.
Od té doby vyvíjí al-Sadr prostřednictvím svých stoupenců politický tlak, který brání jeho rivalům, včetně bývalého premiéra Núrího al-Málikího, v sestavení alternativní vlády.
Napětí vzrostlo minulý týden, kdy tisíce al-Sadrových stoupenců vtrhly do opevněné bagdádské Zelené zóny, kde se nacházejí vládní budovy a zahraniční mise, a obsadily budovu parlamentu v reakci na pokusy jeho šíitských rivalů sestavit vládu s kandidáty na premiéra, proti nimž se postavil. Proíránské šíitské skupiny uspořádaly v okolí protidemonstrace.
Ve středu v televizním projevu z Nadžafu al-Sadr vyzval své příznivce, aby pokračovali v blokádě uvnitř parlamentu, dokud nebudou splněny jeho požadavky, mezi něž patří rozpuštění parlamentu a předčasné volby.
V souvislosti s pokračující konfrontací patriarcha Sako vyzval všechny politické strany, aby vytvořily "národní jednací stůl", a varoval, že pokračující politická patová situace bude mít pro všechny neblahé důsledky.
Ve výzvě zveřejněné z jeho letní rezidence v Ankavě na předměstí Erbílu patriarcha poznamenal, že situace je "rozpálená do běla" a "děsivá" a že "nelze tolerovat další odklady".
"Političtí představitelé a také náboženské autority musí situaci napravit, než nás všechny smete tsunami," řekl.
Kardinál Sako dále poukázal na naléhavou potřebu odstranit základní strukturální příčiny přetrvávajícího chaosu v zemi a především uznat selhání politického systému zavedeného v roce 2003 po invazi vedené Spojenými státy, která svrhla Saddáma Husajse, podle něhož je moc rozdělována na etnicko-sektářském základě.
Kvótní systém vyžaduje, aby hlava státu byla vybírána z řad kurdských politických představitelů, zatímco předseda parlamentu musí být sunnita a premiér šíita.
Mnoho Iráčanů jej viní z endemické korupce a nefunkčnosti, které již léta brání jakémukoli významnému pokroku, a to navzdory iráckému ropnému bohatství a relativnímu míru po porážce teroristické skupiny ISIL v roce 2017.
Sektářský přístup a systém kvót - řekl chaldejský patriarcha - přinesly "korupci a nespravedlnost".
Podle kardinála Saka je proto nutné najít "nové přístupy a nové cesty" k vytvoření efektivního politického systému, v němž budou instituce sloužit lidem, a nikoliv stranickým zájmům.