Patriarcha chaldejské katolické církve: Pro nás je požehnání manželství svátostí, nikoliv pouhým požehnáním

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 7. 2024, 10.24

Sedm měsíců po vydání dokumentu Fiducia Supplicans, a po jednání chaldejské synody, které se konalo 22. července, chaldejská katolická církev vydala stanovisko, že žehnání homosexuálním párům nebude udělovat.

image:Image 60/source/orig/59524_patriarca-de-la-iglesia-catolica-caldea-cardenal-louis-raphael-sako-01.jpg
Foto: Zenit

Po jednání chaldejské synody 22. července byl postoj této církve k dokumentu Dikasteria pro nauku víry Fiducia Supplicans jednoznačně stanoven: "Chaldejská církev v Iráku a na celém světě neuznává svazky osob stejného pohlaví jako manželství. Legitimní a správná forma manželství je pro církev manželství mezi mužem a ženou, a proto nebudeme homosexuálním svazkům žehnat, abychom zachovali svátost manželství, které je jednou ze sedmi svátostí."

Kardinál Louis Raphaël Sako, patriarcha chaldejské katolické církve, potvrdil postoj této církve ohledně žehnání svazkům osob stejného pohlaví s tím, že takové jednání není v souladu s katolickým učením.

V odpovědi na další dotazy kardinál Sako tento postoj zopakoval: "Pro nás chaldejské katolíky je požehnání manželství svátostí, nikoliv pouhým požehnáním. Tuto svátost nemůžeme udělovat LGBT osobám. Pokud však jednotlivec požádá o modlitbu, jsme ochotni ji nabídnout, stejně jako to děláme pro každého člověka."

O několik dní dříve kardinál Sako vyzval chaldejskou komunitu, aby se vrátila ke zdroji své autentické chaldejské spirituality. Zdůraznil, že je důležité být "hvězdou, která v našem každodenním životě vede lidi ke Kristu".

Chaldejská katolická církev je jednou z 23 východních katolických církví ve společenství s papežem a má autonomii v oblastech, jako je např. kanonické právo. Církev má značný význam na Blízkém východě, zejména v Iráku, kde si udržuje významnou přítomnost. Dikasterium pro nauku víry vydalo 18. prosince 2023 deklaraci Fiducia Supplicans, které povoluje nesvátostné požehnání pro neregulérní páry. O sedm měsíců později reagovala chaldejská katolická církev, která potvrdila svůj závazek k tradiční doktríně manželství.

Zdroj: Zenit

Život z víry

image:Image Jak zabít Ježíše?
Jak zabít Ježíše? Phillippe Lefebvre
image:Image Kadas mana