Kardinál státní sekretář promluvil na studijním dni v Lateránu o apoštolské konstituci zveřejněné 19. března. „Státní sekretariát neztratil své postavení v kurii, jeho funkce jsou stejné, ale s určitými změnami.“ Ekonomický prefekt Guerrero: „Je třeba usilovat o to, aby fungování kurie nebylo překážkou jejího poslání.“
Strukturální změny, novinky diktované nepředvídatelnými okolnostmi současnosti, procesy, které probíhaly léta a nyní byly dokončeny. Státní sekretář kardinál Pietro Parolin komentuje Praedicate Evangelium, apoštolskou konstituci o reformě římské kurie, která byla zveřejněna 19. března (a platí od 5. června) a díky níž, jak říká, "byl uskutečněn jeden z hlavních cílů, které si současný pontifikát od počátku vytkl".
Kardinál zahájil studijní den "Praedicate Evangelium. Struktura, obsah a novinky", který pořádá Institutum Utriusque Iuris Papežské lateránské univerzity. Šlo o významné setkání, první od zveřejnění konstituce, o diskusi na vysoké úrovni, jejímž cílem bylo pochopit obrysy a kritéria dokumentu, jímž František sladil změny v kurii, které již byly provedeny a začaly platit během jeho pontifikátu. Kromě Parolina se jednání zúčastnili kardinál Marcello Semeraro, dlouholetý sekretář Rady kardinálů, prefekt Sekretariátu pro ekonomiku otec Juan Antonio Guerrero Alves, prefekt Dikasteria pro komunikaci Paolo Ruffini a generální auditor Alessandro Cassinis Righini (ze zdravotních důvodů chyběl sekretář Rady kardinálů monsignor Marco Mellino).
V Aula Magna Parolin za přítomnosti profesorů a studentů "Ateneo del Papa" připomněl kroky, které v uplynulých devíti letech vedly k vypracování konstituce reformující kurii, "nástroje v rukou papeže" pro dobro církve a službu biskupům. Praedicate Evangelium je odpověď na "opakované žádosti kardinálů během kongregací před konkláve v roce 2013". Mezi prvními akty svého pontifikátu papež ustanovil Radu kardinálů, jejímž úkolem bylo "prostudovat projekt revize apoštolské konstituce Pastor Bonus". "Plánovaná reforma byla prováděna postupně v průběhu několika let, s vytvořením nových orgánů a s nevyhnutelnými následnými úpravami, v 'zaběhnutých' institucích, zcela nových a povolaných ke spolupráci," vysvětlil Parolin. Nyní se "Praedicate Evangelium snaží vyvodit závěry ze zkušeností a úprav minulých let a učinit nové kroky", aby "dotvořilo celkový obraz". A to podle tří kritérií: "Společenství církevních institucí, spolupráce v meziorganizačních vztazích a úprava osobních postojů".
Velká část Parolinova projevu byla věnována úloze Státního sekretariátu, který si "zachovává zvláštní právní postavení, protože jeho specifickým úkolem je pomáhat nejvyššímu veleknězi při výkonu jeho nejvyššího poslání". Funkce "jsou v podstatě stejné jako dříve", i když s určitými "odchylkami". Především změny týkající se ekonomické sféry. V této souvislosti kardinál připomněl Motu proprio z roku 2020, které stanovilo, že Sekretariát pro ekonomiku bude vykonávat "funkci papežského sekretariátu pro ekonomické a finanční záležitosti" a že investice a finanční prostředky, které byly dříve svěřeny Správnímu úřadu Státního sekretariátu, budou převedeny na APSA. Nová ústava tyto změny stabilizuje. "Status papežského sekretariátu, jakožto úřadu, který úzce napomáhá pastoračnímu řízení Svatého otce, v současné době sdílejí dvě různé kuriální instituce. V hospodářských a finančních záležitostech náleží toto postavení Sekretariátu pro ekonomiku a ve všech ostatních oblastech Státnímu sekretariátu," vysvětlil Parolin.
Zmínka padla také o problematice oficiální komunikace Svatého stolce, kdy došlo k reorganizaci Dikasteria pro komunikaci, do kterého se spolu s různými institucemi tradičně spojenými se Státním sekretariátem (L'Osservatore Romano, Vatikánský rozhlas) začlenil také Tiskový úřad. Nová úprava, vysvětlil Parolin, "stanoví, že zveřejňování dokumentů Svatého stolce prostřednictvím oficiálního bulletinu Acta Apostolicae Sedis zůstává vyhrazeno Sekci pro všeobecné záležitosti"; na druhé straně "tato sekce využívá Dikasterium pro komunikaci, pokud jde o oficiální sdělení týkající se jak aktů papeže, tak činnosti Svatého stolce, a v této oblasti stanoví přesné pokyny, které musí Dikasterium realizovat".
Projev otce Guerrera měl široký záběr a ilustroval změny, ke kterým v průběhu let došlo v ekonomicko-finančních záležitostech. Na "klikaté cestě" došlo ke zřízení, zrušení, sloučení nebo převodu pravomocí různých hospodářských orgánů, které se nyní ustálily na Radě pro hospodářství, Sekretariátu pro ekonomiku, Úřadu generálního auditora a Komisi pro vyhrazené záležitosti. I tyto orgány, jak jezuita opakovaně zdůraznil, "slouží misii". Ve skutečnosti nejsou "hlavní činností" římské kurie, ale "pomůckou pro službu misie, kterou vykonávají některá kuriální dikasteria a instituce", kde "stálým odkazem" je sociální nauka církve" a "povinností je hlásat evangelium příkladem". Finanční aktivity Svatého stolce jsou zaměřeny na "pomoc a získání materiálních prostředků, které usnadní a umožní poslání kurie", zdůraznil otec Guerrero, "aniž by evangelizace církve ztratila na důvěryhodnosti". "Je třeba usilovat o to, aby se fungování kurie nestalo překážkou jejího poslání."
Guerrero dále zdůraznil řadu novinek zavedených v Praedicate Evangelium, jako například skutečnost, že finanční transakce v oblasti investic musí procházet přes IOR nebo že stejné investice, pokud přesahují 500 000 EUR, musí být schváleny Sekretariátem pro ekonomiku (v souvislosti s pandemií byla tato hranice snížena na 100 000 EUR). Závěrem chtěl jezuita Guerrero objasnit povahu a poslání Komise pro vyhrazené záležitosti, která byla zřízena v září 2020, jak předpokládá tzv. Kodex pro zakázky. Podle něj je to nezbytné upřesnění, protože samotný název "vyhrazené záležitosti" by mohl vzbuzovat pochybnosti, že existují tajné fondy nebo finanční akce, které unikají kontrole. "Ne, v ekonomice není žádné tajemství," řekl prefekt. Jedním z hlavních principů zůstává transparentnost, ale "v případě bezpečnosti státu, papeže nebo zachování jiného církevního majetku je nutné, aby určitá činnost nebo smlouva byla podrobena kontrole příslušných orgánů a aby bylo vyžádáno povolení Komise".
V průběhu dopoledne monsignor Andrea Ripa, sekretář Apoštolské signatury, přiblížil téma "konfliktu atributů" v rámci tzv. vatikánského "ústavního soudu". Poté vystoupili profesoři Emile Kouveglio a Patrick Valdrini, úřadující profesor a emeritní profesor kanonického práva na PUL. První se zabýval tématem "primátu a episkopátu" v Praedicate evangelium, přičemž vycházel ze "zdravé decentralizace", které se papež tak často dovolává; druhý se zabýval tím, jak se konstituce pohybuje v ústavním právu církve, a přebírá "koncept kurie s charakterem diakonie". Nebo spíše "nástroje", jak řekl Pavel VI. "v rukou papeže", jak dodal Jan Pavel II.
Přeložil: Petr Vacík