Díky Karmelitánskému nakladatelství se českému čtenáři již koncem loňského roku dostala do rukou s napětím očekávaná kniha vzpomínek osobního sekretáře papeže Benedikta XVI. George Gänsweina s názvem „Kdo věří, není nikdy sám.“ Když kniha vyšla v italštině, okamžitě vyvolala ve Vatikánu rozruch. A není divu. Autor v ní zachycuje nejen známé „kauzy“, které doprovázely pontifikát Benedikta XVI., ale i jejich protagonisty z řad nejvyšších představitelů papežské kurie; a rozhodně v nich vždycky nevystupují jako kladní hrdinové.
Nejde však o hanopis, jehož účelem by bylo někoho skandalizovat. Kniha nás chronologicky provází působením Josepha Ratzingera od jeho jmenování mnichovským arcibiskupem a kardinálem přes roli, kterou plnil jako prefekt Kongregace pro nauku víry, a poté osm let i jako hlava světové církve, až po poslední léta jeho života ve vatikánském klášteře Mater Ecclesia. Autor prokládá vzpomínky četnými citacemi z dobových dokumentů, Ratzingerových promluv, kázání, či textů, na nichž se podílel. Čtivost knihy to nijak neumenšuje. Joseph Ratzinger byl totiž brilantní myslitel a připomínat si jeho postřehy, stojí vždycky za to. »Dospělá není víra podléhající módním vlnám a nejnovějším výstřelkům; dospělá a zralá je víra hluboce zakořeněná v přátelství s Kristem.« Když čteme takovéto výroky, pochopíme, proč v kruzích, v nichž držet prst na tepu doby patří k nejvyšším mravním imperativům, německého papeže nikdy moc nemuseli. »Přezdívali mu ‘pancéřový kardinál’ či ‘Boží rotvajler’ s úmyslem kritizovat jeho přesvědčení, které ve skutečnosti nebylo ničím jiným než projevem jeho hluboké věrnosti tradici a učitelskému úřadu církve ve snaze chránit katolickou víru,« píše Gänswein.
K čtenářsky nejočekávanějším pasážím knihy Kdo věří, není nikdy sám jistě patří ty, v nichž papežův osobní tajemník vzpomíná na události kolem Benediktovy abdikace. Autor (nepřekvapivě) potvrzuje oficiální verzi Benediktova odchodu, tedy celkový úbytek sil jako důsledek vysokého stáří, přesto připojuje jeden méně často uvažovaný rozměr celé věci: »A skutečně bylo jeho zjevným záměrem zabránit tomu, aby se jeho spolupracovníci snažili chopit určitých pravomocí, protože si dokonale uvědomoval, že ke konci pontifikátu Jana Pavla II. skutečně hrozilo, že mu vyklouznou z ruky otěže řízení církve.« V této souvislosti Gänswein připomíná, »jak si blízcí spolupracovníci Jana Pavla II. zajišťovali stále více vlivu a občas si vzájemně vjeli do vlasů.« Pro milovníky církevních klípků můžeme dodat, že připojuje i několik konkrétních jmen.
Gänsweinova kniha ale nechce být, a ani není, bulvárem. Byť čtenář občas cítí, že si autor při psaní tu a tam vyřizuje nějaký ten starý účet — u memoárové literatury ostatně nic neobvyklého kniha tím, že alespoň trochu dává nahlédnout do zákulisí vatikánské politiky, přináší i poučení. A hlavně: z bezprostřední blízkosti nám zase z trochu jiného úhlu pohledu představuje obdivuhodnou osobnost Josepha Ratzingera.
*
Knihu vzpomínek osobního sekretáře Benedikta XVI. můžete zakoupit na e-shopu Cirkev.cz. V nabídce je i e-kniha.