Z mezináboženského kongresu se papež František s doprovodem odebral na apoštolskou nunciaturu k soukromému obědu. Odpolední program druhého dne apoštolské cesty do Kazachstánu vyplnilo setkání s tamními nejenom katolickými věřícími při mši svaté, kterou hostil areál mezinárodní výstavy Expo. Sešlo se zde zhruba šest tisíc lidí.
Tento areál se nachází na levém břehu Nur-Sultanu a připomíná mezinárodní výstavu EXPO2017 na téma „Energie budoucnosti“, která se konala od 10. června do 10. září 2017. Této akce věnované energetické účinnosti, udržitelnému rozvoji, obnovitelným zdrojům energie a změnám klimatu, se zúčastnilo 115 států a 22 mezinárodních organizací a navštívily ji 4 miliony lidí, z toho 650 000 ze zahraničí. Mezi účastníky byl také Svatý stolec s vlastním pavilonem pod názvem „Energie pro společné dobro: Péče o náš společné domov“. Poté byly zahraniční pavilony na ploše 25 hektarů obsazeny především univerzitou. Dále zde najdeme technologický park a finanční i výstavní centra. Komplex EXPO se tak stal nejen epicentrem rozvoje vědy, informačních technologií, ekonomiky, ale také zábavního průmyslu. Nachází se zde také muzeum NurAlem a kongresové centrum, kde se v posledních letech konaly významné akce. Nur-Alem, Muzeum energie budoucnosti a někdejší centrální pavilon EXPO-2017, je stavba ve tvaru koule ze skla a oceli, kterou navrhli architekti Adrian Smith a Gordon Gill. S průměrem 80 metrů, výškou 100 m a vnitřní plochou 26 000 metrů čtverečních je toto muzeum největší budovou kulovitého tvaru na světě, symbolem pokroku této středoasijské země. Struktura se rozkládá na osmi patrech, která vyprávějí o současnosti i budoucnosti Kazachstánu. Představují, mimo jiné, hlavní projekty kazašských vědců v oblasti energetiky, kupř. model termonukleárního reaktoru Tokamak. Venku jsou nainstalovány fotovoltaické panely a dva větrné generátory, které dodávají elektřinu pro celý areál budovy. Rozlehlé prostory areálu EXPO pojmou přibližně 10 000 lidí, na dnešní papežovu mši se jich odhadem dostavilo zhruba šest tisíc. Právě zde papež slavil liturgii ze svátku Povýšení svatého Kříže. Eucharistická slavnost probíhala v latině a ruštině, modlitba věřících rovněž kazašsky.
HOMILII SVATÉHO OTCE V PLNÉM ZNĚNÍ najdete ZDE.
Jak potvrdil P. Edoardo Canetta, kněz Fidei donum z Milána (v Kazachstánu působí sedm let) a člen přípravného výboru papežské návštěvy, žadateli o vstupenky na papežskou mši byli z devadesáti procent Kazaši, tradičně muslimové. Podle mezinárodní agentury Fides totiž velký muftí požádal islámské věřící, aby se připravili na přivítání významného hosta a několik mulláhů vyzvalo muslimy k účasti na mši. Katolická komunita v Kazachstánu je menšinová a má asi 360 000 členů z 15 milionů obyvatel, přičemž nikoli všichni jsou kazašského původu. Očekávání papeže ze strany všech obyvatel bylo podpořeno proslulostí jeho úřadu: před dvěma lety bylo v celostátní soutěži o „osobnost 20. století“ nejvíce hlasů věnováno Janu Pavlu II. Na papeže čekají také pravoslavní. V Kazachstánu je atmosféra mezi oběma konfesemi uvolněná: existují dokonce společné farní budovy pravoslavných a katolíků. Papežova návštěva Kazachstánu přitáhla rovněž mnoho novinářů z bývalého Sovětského svazu a také katolíky z Ukrajiny, Polska, Sibiře a Ruska, kteří připutovali v rámci zvláštních poutí. Před zakončením eucharistické slavnosti Svatého otce pozdravil mons. Tomasz Bernard Peta, arcibiskup Astany. Promluvil také papež František, který všem poděkoval za přípravu návštěvy a pozdravil poutníky přicházející ze vzdálených zemí:
„Děkuji vám, biskupe Peto, za vaše slova, děkuji vám za všechno úsilí, které jste vynaložil na přípravu této slavnosti a mé návštěvy. V této souvislosti bych rád znovu srdečně poděkoval občanským a církevním představitelům této země. Zdravím vás všechny, bratři a sestry, zvláště ty, kteří přišli z ostatních zemí Střední Asie a ze vzdálených částí této nekonečné země. Srdečně žehnám starým a nemocným lidem, dětem a mladým lidem.
Dnes, na svátek Povýšení svatého Kříže, se cítíme duchovně sjednoceni v národní svatyni Královny míru v Ozjornoje. Biskup Tomáš připomněl, že se tam nachází velký kříž, na němž je mimo jiné napsáno: „Kazachstánskému lidu vděčnost a lidem mír“. Vděčnost Pánu za svatý Boží lid, který žije v této velké zemi, se spojuje s vděčností za jeho nasazení při podpoře dialogu a proměňuje se ve výzvu k míru, po němž náš svět žízní.
Myslím na tolik míst poznamenaných válkou, zejména na drahou Ukrajinu. Nezvykejme si na válku, nerezignujme na její nevyhnutelnost. Přijďme na pomoc trpícím a trvejme na tom, abychom se skutečně snažili dosáhnout míru. Co se ještě musí stát, kolik mrtvých je třeba očekávat, než konfrontace ustoupí dialogu pro dobro lidí, národů a lidstva? Jediným východiskem je mír a jedinou cestou k němu je dialog. Modleme se i nadále, aby se svět naučil budovat mír, mimo jiné omezením závodů ve zbrojení a přeměnou obrovských válečných výdajů na konkrétní podporu obyvatelstva. Díky všem, kteří v to věří, díky vám a všem, kteří jsou posly míru a jednoty!“
V závěru druhého dne své osmatřicáté apoštolské cesty se papež František opět vrátil na apoštolskou nunciaturu k soukromé večeři a odpočinku.