Uplynulo přesně 5 let od podpisu Deklarace o lidském bratrství v Abú Zabí. Při této příležitosti se v hlavním městě Spojených arabských emirátů uskutečnil mezinárodní kongres pořádaný Univerzitní platformou pro islámská studia. Papež František zaslal účastníkům zvláštní dopis. Upozorňuje v něm, že v současné době jsme svědky toho, jak je bratrství stále více ohrožováno válkami a nespravedlností.
Papež upozorňuje, že tato situace má tři kořeny: neznalost druhého, neochotu naslouchat a intelektuální nepružnost. "Poznávání druhého, budování vzájemné důvěry, změna negativního obrazu tohoto 'druhého', který je mým bratrem v lidství, prostřednictvím publikační činnosti, projevů, vyučování, je cestou k zahájení mírových procesů, které budou přijatelné pro všechny," píše papež. Poukazuje přitom na to, že ochota vzájemně se poznávat je nezbytnou podmínkou trvalého míru.
Papež připomíná, že vůči druhému se musíme stát pozornými, nejprve naslouchat a pak teprve mluvit. “Mnohému zlu by se dalo předejít, kdyby bylo více naslouchání, mlčení a slov pravdy v rodinách, politických a náboženských společenstvích, také na univerzitách a mezi národy a kulturami," píše Svatý otec. Poukazuje na to, že vyhledávání prostoru, v němž se setkávají různé názory, není ztrátou času, ale přínosem pro lidstvo. Upozorňuje zároveň, že výměna názorů potřebuje svůj čas, což jde proti proudu dnešní hektické kultury, která klade důraz na neustálý tok dojmů.
František dále připomíná, že nemáme nezapomínat na smysl vzdělávacích a výzkumných aktivit. Mají nám pomoci stát se živými, otevřenými a bratrskými vůči druhým. Nesmějí vést opačným směrem, tedy k ustrnulosti. Stejný požadavek je kladen na dialog, který se neomezuje na rozhovory u stolu, ale je nesmírně bohatý, protože ho vedou jedinečné lidské osoby.
Zdroj: vatican.va