V návaznosti na výzvu papeže Františka mobilizují Papežská misijní díla své sítě misijních kněží, řeholních sester i laiků a vyhlašují zvláštní sbírku na pomoc obětem zemětřesení ze 7. února v Turecku a severozápadní Sýrii.
Počet obětí ničivého zemětřesení, které minulý týden postihlo Turecko a Sýrii, stále neúprosně roste, a proto mezinárodní ředitelství Papežských misijních děl v reakci na výzvu papeže Františka k solidaritě s obyvateli obou těchto zemí vyhlásilo zvláštní sbírku na okamžitou pomoc těm, kteří zemětřesení přežili.
Podle agentury Fides bude výtěžek sbírky prováděné národními pobočkami Papežských misijních děl spravován prostřednictvím arcibiskupa Emilia Nappy, předsedy celé instituce, v koordinaci s ředitelstvími Papežských misijních děl v Turecku a Sýrii, která znají nejnaléhavější potřeby na místě.
"Situace v Aleppu je dnes katastrofální, jsme obklopeni chaosem a spouští," prohlásil biskup Mounir Saccal, národní ředitel Papežských misijních děl v Sýrii a generální vikář syrokatolické církve v Aleppu. "Dnes pohřbíváme své mrtvé, uvědomujeme si rozsah této katastrofy a zjišťujeme, že nejsme schopni sami pokrýt ekonomické potřeby na odstranění škod," řekl aleppský biskup španělské pobočce misijních děl. "Pomozte nám, aby naši křesťanští věřící, kteří zde zůstali, vytrvali i nadále, aby zachovali 'kolébku' křesťanství, a modlete se, abychom měli sílu poskytnout útěchu našim lidem, aby mohli najít víru a naději v lepší dny," apeloval.
Podle posledních odhadů během zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály dosud zahynulo více než 40 000 lidí, desítky tisíc byly zraněny a miliony lidí zůstaly bez domova a bojují o přežití, zejména ve válkou zmítané Sýrii, kam mezinárodní pomoc přichází pomalu kvůli sankcím a pokračujícímu konfliktu v této zemi. V oblasti postižené katastrofou v Turecku žije téměř 14 milionů lidí, včetně asi 2 milionů uprchlíků, především ze Sýrie.