Papežská akademie pro život podpořila stanovisko Francouzské biskupské konference (CEF) k začlenění práva na potrat do francouzské ústavy. "V éře všeobecných lidských práv nemůže existovat 'právo' na odnětí lidského života," uvádí se v nótě papežské instituce vydané 4. března.
Papežská akademie pro život podpořila stanovisko Francouzské biskupské konference k ústavnímu zakotvení práva žen podstoupit umělé přerušení těhotenství. Francouzský parlament návrh schválil 4. března, na společné schůzi obou komor parlamentu.
Ve svém prohlášení z 29. února biskupové zopakovali, že "na potrat, který od samého počátku zůstává útokem na život, nelze pohlížet pouze z hlediska práv žen", a vyjádřili politování nad tím, že "v započaté debatě nebyla zmíněna podpůrná opatření pro ty, kteří si přejí zachovat své dítě".
Papežská akademie pro život, v jejímž čele stojí arcibiskup Vincenzo Paglia a která má za úkol "studovat, informovat a vzdělávat v hlavních otázkách biomedicíny a práv souvisejících s podporou a obranou života”, francouzské biskupy jednoznačně podpořila. Ve svém prohlášení "apeluje na všechny vlády a všechny náboženské tradice", aby učinily vše, co je v jejich silách, "aby se ochrana života stala v této etapě dějin absolutní prioritou, spolu s konkrétními kroky směřujícími k míru a sociální spravedlnosti, k účinným opatřením zajišťujícím všeobecný přístup ke zdrojům, vzdělání a zdraví". "Konkrétní životní situace a obtížné a dramatické souvislosti naší doby je třeba řešit prostředky právní civilizace, jejímž cílem je především ochrana nejslabších a nejzranitelnějších," píše se v nótě Papežské akademie, která dále zdůrazňuje, že "ochrana lidského života je prvořadým cílem lidstva a může se dařit pouze ve světě bez konfliktů a zranění, kde věda, technika a průmysl slouží lidské osobě a bratrství".
Papežská akademie pro život v nótě podotýká, že pro katolickou církev "obrana života není ideologií", jak zdůraznil papež František při generální audienci 25. března 2020, nýbrž "lidskou realitou, která je společná všem křesťanům, právě proto, že jsou křesťané a že jsou lidé". "Kultura života není výlučným dědictvím křesťanů, ale patří všem, kteří při práci na budování bratrských vztahů uznávají hodnotu každého člověka, včetně života křehkého a trpícího,” čteme ve vatikánské nótě.
Zdroj: Papežská akademie pro život