12. prosince bylo zveřejněno poselství papeže Františka k 58. světovému dni míru, který slavíme 1. ledna 2025. Poselství, jehož tématem je „Odpusť nám naše dluhy, daruj nám svůj pokoj“, souvisí se Svatým rokem 2025. Text v českém jazyce je k dispozici na odkazu na konci článku.
Svatý otec zdůraznil, že „Jubileum je událostí, která nás podněcuje k hledání osvobozující Boží spravedlnosti na celé zemi“. Vyjmenoval nerovnosti všeho druhu, nelidské zacházení s migranty, zhoršování životního prostředí, zmatek způsobený dezinformacemi, odmítání jakéhokoli dialogu a značné financování zbrojního průmyslu. Všechny tyto faktory představují skutečnou hrozbu pro existenci celého lidstva. „Proto bychom měli na začátku nového roku naslouchat volání, abychom se všichni společně i osobně cítili povoláni rozbít okovy nespravedlnosti a hlásat Boží spravedlnost,“ napsal papež František. Zdůraznil, že několik dobročinných skutků nestačí. Je zapotřebí kulturních a strukturálních kroků, aby mohlo dojít k trvalým změnám.
Papež připomněl, že Jubileum vybízí k řadě transformací, které mají změnit současný stav nespravedlnosti a nerovnosti. „Stejně jako v Ježíšově době elity profitovaly z utrpení těch nejchudších, tak i dnes, v globálním světě, kde je vše propojeno, pokud neexistuje solidarita, nastupuje nespravedlnost, která je pastí pro chudé země," uvedl Svatý otec a vyzdvihl „dluhovou krizi“, která postihuje mnoho zemí, zejména na globálním Jihu. Zdůraznil, že „zahraniční dluh se stal nástrojem kontroly, pomocí něhož některé vlády a soukromé finanční instituce nejbohatších zemí bez skrupulí využívají lidské a přírodní zdroje nejchudších zemí, aby uspokojily své potřeby“. S odkazem na Jubilejní rok vyzval mezinárodní společenství, aby podniklo kroky ke zrušení zahraničního dluhu a uznalo existenci ekologického závazku mezi severem a jihem světa. „Je to výzva k solidaritě, ale především ke spravedlnosti,“ napsal papež.
Svatý otec poukázal na cesty naděje a navrhl kroky, které „mohou vrátit důstojnost životům celých společností a nastolit cestu naděje, aby se podařilo překonat dluhovou krizi“. Navázal na výzvu svatého Jana Pavla II. a znovu se zamyslel „nad otázkou snížení, ne-li úplného odstranění mezinárodního dluhu, který tíží osudy mnoha národů“. Vyzval k „pevnému odhodlání podporovat úctu k důstojnosti lidského života od početí až po přirozenou smrt, aby každý člověk mohl milovat svůj život a hledět do budoucnosti s nadějí a toužil po rozvoji a štěstí pro sebe i své děti“. V této souvislosti papež vyzval ke zrušení trestu smrti ve všech zemích. František také navázal na výzvu svatého Pavla VI. a Benedikta XVI. adresovanou mladým generacím v této válkami poznamenané době. „Vyčleňme alespoň jedno procento z peněz vynakládaných na zbrojení na vytvoření globálního fondu, který by definitivně vymýtil hlad a usnadnil vzdělávací aktivity v nejchudších zemích na podporu udržitelného rozvoje,“ apeloval Svatý otec. Zdůraznil, že „budoucnost je darem k překonání chyb minulosti a k budování nových cest míru“.
Papež vyjádřil naději, že rok 2025 bude rokem, v němž se bude rozvíjet mír. „Opravdový a trvalý mír, který se nezastaví u dohod nebo kompromisů. Zdůraznil, že „mír nepřichází pouze s koncem války, ale se začátkem nového světa, světa, v němž objevíme sami sebe proměněné, sjednocenější a bratrštější“.
Papežovo poselství končí modlitbou, která je zároveň novoročním přáním vládnoucím, šéfům mezinárodních organizací, představitelům různých náboženství a všem lidem dobré vůle.
Český překlad je k dispozici zde.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce, redakčně upraveno