Vzdělávací hnutí, které založil papež František, získalo cenu Sevillské univerzity za ochranu lidských práv.
Organizace Scholas Occurrentes, kterou založil papež František, obdržela od Sevillské univerzity cenu Juana Antonia Carrilla Salceda za ochranu lidských práv. Tato cena se uděluje každé dva roky a je oceněním pro jednotlivce nebo instituce, které se zasazují o obranu lidských práv, ať už v politické, sociální nebo vzdělávací sféře. Dříve byli touto cenou oceněni pouze španělská královna Sofie, Federico Mayor Zaragoza, Marcelino Oreja a Adela Cortina.
Porota Sevillské univerzity, jedné z nejstarších španělských akademických institucí, vybrala pro udělení této renomované ceny právě organizaci Scholas Occurrentes, která shodou okolností letos slaví desáté výročí svého založení. Práce Scholas Occurrentes v otázce obrany lidských práv mladých lidí na celém světě a její konkrétní a inovativní postupy, aby každé dítě a mladý člověk měli smysluplný život, nezůstaly bez povšimnutí.
José María del Corral, předseda Scholas Occurrentes, se k tomuto ocenění vyjádřil: "Scholas Occurrentes obhajuje právo na smysluplný život jako jedno z lidských práv, které nelze porušovat, a naše práce se proto zaměřuje na různé oblasti. Čelíme výzvám, jako je prevence sebevražd v mnoha částech světa, zabýváme se duševním zdravím mladých lidí a dospívajících ve více než 30 zemích, řešíme gangy v Panamě, mafii v Neapoli a zneužívání dětí v Portugalsku, Mexiku a Španělsku. Mnozí z nás mluví o lidských právech, ale když přijde na věc, málokdo koná."
Organizace Scholas Occurrentes přišla do Španělska v roce 2015 a od té doby aktivně spolupracuje s místní církví a dalšími náboženstvími, s ministerstvy školství, mládeže a sociálních věcí a realizuje různé aktivity v několika regionech země, například v Madridu, Katalánsku, Galicii, Valencii, Andalusii a Kantábrii. Scholas Occurrentes má také univerzitní pobočky v Madridu, Granadě, Valencii a Barceloně.
Od svého založení organizace realizuje vzdělávací projekty, které spojují mladé lidi z Izraele a Palestiny, z Kuby a Spojených států, z různých kultur a náboženství, vytváří studijní programy na veřejných i soukromých univerzitách a buduje sportovní školy v Mosambiku, Iráku a Latinské Americe. Mladí lidé ze Scholas Occurrentes z Haiti se každý den snaží získat zpět důstojnost skrze vzdělávání. Také z Los Angeles, Miami, New Yorku a Washingtonu usilují učitelé Scholas Occurrentes o to, aby každý mladý člověk našel smysl života a aby dialog překonal nenávist a konfrontaci. Mladí učitelé z organizace se každý den setkávají se skutečnými problémy dětí a dospívajících: s psychickými problémy, s propastným nárůstem sebevražd, nejistotou, závislostmi a korupcí, zneužíváním, dětskou prací, šikanou a kyberšikanou a mnoha dalšími těžkostmi, které potřebují naslouchání, tvořivost a společenství.
Organizace je přesvědčena, že vzdělávací systém lze změnit, a to zdola nahoru a s nasazením všech. Hájí lidská práva mladých lidí konkrétními činy bez ohledu na to, zda jsou toho či onoho přesvědčení nebo zda jsou z té či oné sociální či ekonomické úrovně; věří totiž, že důležité je setkání a že rozmanitost je to, co nás spojuje.
Toto ocenění pro zakladatele patří lidem, kteří každý den věnují svůj čas a nadšení, aby oslovili více mladých lidí na celém světě, a papeži Františkovi za to, že důvěřoval této posvátné intuici