Tzv. Perdonanza, kterou ustanovil Celestýn V., zvolený papežem 5. července 1294 a korunovaný 29. srpna v bazilice Santa Maria di Collemaggio, je událostí mimořádného významu. Podívejme se na některé stránky dějin církve a papežství, počínaje tehdejší dobou až po nadcházející pastorační návštěvu papeže Františka v hlavním městě provincie Abruzzo.
Každý rok 28. a 29. srpna se v L'Aquile obnovuje slavnostní obřad Perdonanza, plnomocné odpustky, které papež Celestýn V. měsíc po své korunovaci 29. září 1294 udělil bulou Inter sanctorum solemnia, známou také jako “bula o odpuštění”, každému, kdo po splnění určitých podmínek vstoupí do baziliky Santa Maria di Collemaggio mezi nešporami 28. a 29. srpna. Letos je u příležitosti slavnosti Perdonanza Celestiniana, která se koná již po 728., naplánována pastorační návštěva papeže Františka v L'Aquile.
František přiletí v neděli 28. srpna vrtulníkem na stadion Gran Sasso a poté se autem dopraví do centra města. Po soukromé návštěvě katedrály svatých Maxima a Jiřího, na níž jsou stále patrné rány po ničivém zemětřesení z 6. dubna 2009, papež promluví k příbuzným obětí zemětřesení, představitelům veřejné moci a dalším věřícím přítomným na náměstí Piazza Duomo. Poté se opět autem přesune do baziliky Santa Maria in Collemaggio a na náměstí bude sloužit mši svatou. Po modlitbě Anděl Páně otevře Svaté dveře a zahájí tak slavnostně Perdonanza Celestiniana. František je prvním papežem, který po 728 letech předsedá obřadu, který byl ustanoven Celestýnem V. Na závěr se papež rozloučí s představiteli veřejnosti a vrátí se do Vatikánu.
Návštěva papeže Františka v L'Aquile je spjata s datem, které se zapsalo do historie: 29. srpna 1294, kdy byl v bazilice Santa Maria di Collemaggio korunován papežem Pietro da Morrone, který přijal jméno Celestýn V. Podle historických pramenů se obřadu zúčastnili kardinálové, šlechtici, král Karel II. z Anjou a jeho syn Karel Martel a zástup věřících. Ještě téhož večera papež všem přítomným udělil odpuštění hříchů, nařídil a dosáhl usmíření městských frakcí a nařídil, aby sám Karel II. z Anjou udělil milost vzbouřeným obyvatelům L'Aquily.
Dne 29. září 1294 byla vydána bula o odpuštění. "Z milosrdenství všemohoucího Boha a v důvěře v autoritu jeho apoštolů Petra a Pavla," uvádí se v dokumentu vydaném papežem Celestýnem V., "každoročně osvobozujeme od viny a trestu, který si zaslouží za všechny své hříchy spáchané od křtu, všechny ty, kteří, poté se budou upřímně kát a vyznají své hříchy (omnes vere penitentes et confessos, pozn. red.), vstoupí do výše uvedeného kostela od nešpor v předvečer svátku svatého Jana až do nešpor bezprostředně po svátku. První slavnostní oslava Perdonanze se konala v roce 1295.
Pravost buly o odpuštění Celestýna V. potvrdil papež Pavel VI. V roce 1966 při své návštěvě Alatri, Fumone, Ferentina a Anagni papež Montini zejména zdůraznil, že "postava Celestýna V. jako papeže nám připomíná počátky církve, investituru, kterou náš Pán udělil svatému Petrovi a jeho nástupcům". "Petr Morrone," dodal Pavel VI., "je zvolen a pozván na Petrův stolec. Po váhání z povinnosti souhlasí a vjíždí do Akvily na oslu jako náš Pán, ale nachází tam dva krále, kteří na něj čekají. Zde je podstata církve, zde je osud Říma jako sídla Petrova nástupce: všude je úpadek osudný, ale v církvi je charisma, je tu příslib a božská přítomnost: "Budu s vámi až do konce časů". To je živý zázrak katolicismu".
V roce 1980 papež Jan Pavel II. předsedal mši v bazilice Collemaggio. "Je to pro mě radost," řekl polský papež ve své homilii, "ocitnout se s vámi v tomto ohromném prostředí, kde bazilika Collemaggio jako by byla postavena lidskou rukou, aby v nádherné syntéze umění a modlitby vyjádřila to, co v srdci vzbuzuje kontemplace vašich hor: smysl pro nekonečno, vertikalitu života, nádheru Boha, který se odráží ve stvoření."
V roce 2009 při příležitosti své návštěvy oblastí postižených zemětřesením přijel Benedikt XVI. 28. dubna do L'Aquily a zastavil se v bazilice Collemaggio. Papež vstoupil do baziliky Svatou bránou, uctil rakev papeže Celestýna V. a jako poctu na ni položil pallium, které mu bylo předáno při bohoslužbě na začátku jeho pontifikátu.