Papežova homilie v Terstu: Potřebujeme víru, která není lhostejná

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace7. 7. 2024, 14.17

Během dnešní návštěvy Terstu papež František předsedal mši svaté u příležitosti zakončení 50. italského katolického sociálního týdne. Ve své homilii uvedl, že potřebujeme víru která není lhostejná k problémům tohoto světa a důrazně vyzval ke společnému úsilí o novou civilizaci žijící v míru a bratrství. Na závěr nedělní bohoslužby v Terstu přednesl Svatý otec modlitbu Anděl Páně.

image:Image 60/source/orig/59021_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-7.jpeg
Vatican Media

Papež zahájil svou úvahu poznámkou, že sám Ježíš byl svými krajany odmítnut právě pro své lidství. Viděli pouze jeho obyčejný život syna tesaře Josefa a nedokázali pochopit zdroj jeho moudrosti a zázraků.

"Silný a mocný Bůh je srozumitelný a přitažlivý, ale Bůh, který je slabý, dokonce až k smrti na kříži, Bůh, který nás vyzývá k životu pro druhé, jako to dělal Ježíš, je nepříjemný, znepokojuje nás a rozhořčuje. Ale právě tento ´skandál víry´ je dnes potřebný," řekl papež František. "Potřebujeme víru, která není lhostejná k problémům tohoto světa, ale která je zakořeněná ve Vtělení, které vstupuje do dějin, dotýká se lidských životů a stává se zárodkem naděje a semenem nového světa.“

Papež František zdůraznil, že Bůh se nachází právě v temných zákoutích našich životů a našich měst a mezi těmi z nás, kteří jsou zapomenuti a zavrženi. Příliš často se podle něj pohoršujeme nad maličkostmi, zatímco bychom měli být naopak pobouřeni tváří v tvář rozbujelému zlu, ponižování života, osudem migrantů a vězňů.

Stejně jako Ježíš, který navzdory tomu, že byl odmítnut, a dokonce souzen a popraven, zůstal věrný svému poslání, jsme i my křesťané povoláni být proroky a svědky Božího království, ať už se nacházíme na jakémkoli místě nebo v jakékoli situaci.

A ve zvláštní výzvě věřícím v Terstu papež František vybídl: "Jděte vpřed! Buďte i nadále v první linii a šiřte evangelium naděje, zejména směrem k těm, kteří přicházejí z balkánské trasy, a ke všem, kteří na těle či na duchu potřebují povzbudit a potěšit."

Svatý otec zakončil svou homilii výzvou, aby se všichni zavázali ke spolupráci s vědomím, že jsou milováni Bohem Otcem, aby žili jako bratři a sestry.

Na závěr své nedělní návštěvy severovýchodního italského Terstu papež vyzval k modlitbám a úsilí za mír ve světě a připomněl zejména Ukrajinu, Palestinu, Izrael, Súdán a Mynamar, tedy všechny země světa trpící válkou. Tato slova zazněla těsně před tím, než pronesl tradiční modlitbu Anděl Páně.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papežské cesty Papež František

image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill
image:Image Vzpomínky na papeže Pia X.
Vzpomínky na papeže Pia X. Rafael Merry del Val