Svatý otec se u příležitosti Mezinárodního dne žen, který si svět připomíná 8. března, setkal s účastníky konference nazvané „Ženy v církvi: tvůrkyně lidskosti“. Vyzdvihl velký přínos laiček i řeholnic v církvi a společnosti a upozornil, že jejich role musí být zhodnocena a je třeba je vzdělávat, protože tam, kde nemají ženy přístup ke vzdělání, vznikají vážné nerovnosti a diskriminace.
„V dnešní době, zmítané nenávistí, lidstvo potřebuje cítit, že je milováno, místo aby bylo zraňováno násilím, válkou a ideologiemi, které přehlušují nejkrásnější emoce. Přínos žen je nepostradatelný, protože mají jedinečnou schopnost soucitu, intuice a vrozené sklony k péči. Umějí vnášet lásku a lidskost tam, kde žádná není.“ Tato slova adresoval papež František účastníkům mezinárodní konference „Ženy v církvi: tvůrkyně lidskosti“. Papežovu promluvu přednesl Pierluigi Gieroli ze státního sekretariátu vzhledem k nachlazení Svatého otce.
Promluva se postupně zaměřila na deset světic, jimž bylo věnováno akademické setkání s cílem přiblížit a docenit ženského génia. Jsou to Josefína Bakhita, Magdaléna Ježíšova (Magdeleine Hutin), Alžběta Anna Setonová, Maria MacKillopová, Laura Montoya, Kateri Tekakwitha, Teresa z Kalkaty, Rafqa Petra Choboq Ar-Rayès, Maria Beltrame Quattrocchi a Daphrose Mukasanga, osobnosti, které v různých dobách a kulturách, kdy byly ženy více vyloučeny ze společenského a církevního života, svým vlastním a odlišným stylem podnítily dobročinné iniciativy, vzdělávání a modlitbu a vyvolaly nové duchovní dynamiky a důležité reformy v církvi.
Papež také připomněl mnoho neznámých nebo zapomenutých žen, které každá svým způsobem podporovaly a proměňovaly rodiny a společenství silou svého svědectví, a dodal, že církev toto potřebuje, protože církev je žena: dcera, nevěsta a matka.
Svatý otec poté zdůraznil, jak důležité je vzdělávání žen, které jsou často diskriminovány zejména tam, kde je jim vzdělání odepřeno. „Ve světě, kde ženy stále trpí násilím, nerovností, nespravedlností a špatným zacházením, a to je skandální, tím spíše pro toho, kdo vyznává víru v Boha zrozeného z ženy, existuje závažná forma diskriminace, která souvisí právě s formací žen. V mnoha kontextech existuje strach ze vzdělaných žen, ale cesta k lepším společnostem vede právě přes vzdělávání děvčátek, dívek a mladých žen. Modleme se za to a zavažme se k tomu! Pomáhejme si navzájem, bez vynucování a roztržek, ale s pečlivým rozlišováním, v poslušnosti hlasu Ducha Svatého a věrnosti ve společenství, hledejme adekvátní způsoby, jak velikost a úlohu žen v Božím lidu více docenit.“
Iniciativa papežských univerzit Urbaniana a Svatého kříže, Katolické univerzity v Avile, Institutu pro pokročilá studia o ženách papežského Athenaeum Regina Apostolorum a Papežské teologické fakulty Teresianum, které v rámci univerzitní pastorace nabízejí svědectví o svatosti, zvláště žen, povzbuzuje k pozvednutí pohledu, k rozšíření obzoru a způsobů myšlení a k následování vysokých ideálů, vyzdvihl dále papež, který považuje svatost za možnou průřezovou výchovnou linii v celkovém přístupu k poznání. A doufá, že univerzity kromě toho, že jsou místem studia, výzkumu a výuky, budou také informativním místem a formativním kontextem, které člověku pomohou otevřít mysl a srdce působení Ducha Svatého.
„Proto je důležité připomínat si svaté, a zvláště svaté ženy, v celé hloubce a konkrétnosti jejich lidství: tak bude formace ještě více schopna zasáhnout každého člověka v jeho celistvosti a jedinečnosti,“ uzavřel Svatý otec.
Zdroj: Vatican News, italská sekce