František záhy po královnině úmrtí poslal Alžbětinu synu a nástupci Charlesovi svoji kondolenci. „S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Vyjadřuji upřímnou soustrast Vašemu Veličenstvu, členům královské rodiny, lidu Spojeného království a Společenství národů.(...) Vám a všem, kdo si váží památky Vaší zesnulé matky, vyprošuji hojnost Božího požehnání jako příslib útěchy a síly v Pánu.“
Zároveň se obrátil k Alžbětinu nejstaršímu synovi coby novému králi Karlovi III: „Ujišťuji Vaše Veličenstvo o svých modlitbách, aby Vás Všemohoucí Bůh podporoval svou neochvějnou milostí, až se nyní ujmete svých královských povinností.“
Anglikánský primas arcibiskup z Canterbury Justin Wellby označil Alžbětu jako „věrnou křesťanku“. Podle něj svou víru „žila každý den svého života“, který stál na důvěře v Boha. Vyzdvihl také její trpělivou a nezištnou službu národu. Nejvyšší představitel katolické církve v Anglii a Walesu kardinál Vincent Nichols pak řekl: „I ve svém zármutku, který sdílím s tolika lidmi po celém světě, jsem naplněný nesmírným pocitem vděčnosti za dar, který byl světu život královny Alžběty II."
Svou soustrast záhy po královnině úmrtí vyjádřil také britský kardinál Arthur Roche, který stojí v čele vatikánského dikasteria pro bohoslužbu a svátosti. Mnoho kostelů v celé Velké Británii se zároveň již dnes večer otevřelo lidem, kteří chtějí uctít královninu památku a věnovat jí modlitbu.
Zdroj: Vatican News, Kathpress