V sobotu vychází v madridském klaretiánském nakladatelství, s jehož argentinskou pobočkou papež František hojně spolupracoval ještě jako buenosaireský arcibiskup, knižní rozhovor klaretiánského misionáře Fernanda Prada s kardinálem Óscarem Rodríguezem Maradiagou, arcibiskupem Tegucigalpy, o nové apoštolské konstituci Praedicate Evangelium. Papež František opatřil svazek předmluvou, kterou přibližujeme.
Připomeňme, že kardinál Maradiaga je koordinátorem Rady kardinálů, úzkého pracovního kruhu kolem papeže Františka, který byl pověřen sepsáním nové konstituce o římské kurii. Tento dokument byl po osmileté redakci zveřejněn letos 19. března, na slavnost sv. Josefa, a představen při tiskové konferenci ve Vatikánu o několik dní později. Jak papež popisuje v úvodu předmluvy ke knižnímu rozhovoru, církev od druhého Vatikánského koncilu uskutečnila různé reformy římské kurie ve snaze přizpůsobit ji nárokům dané doby, církevnímu životu a recepci samotného koncilu, který nepřestává být orientačním kompasem.
“Sv. Pavel VI. si přál sladit kurii s postuláty právě zakončeného II. Vatikánu prostřednictvím apoštolské konstituce Regimini Ecclesiae Universae. Sv. Jan Pavel II. o několik let později vydal Pastor Bonus, v níž zavedl další změny a přizpůsobil fungování kurie novému Kodexu kanonického práva, schváleného roku 1983. Také Benedikt XVI. učinil různé zásahy skrze několik motu proprio, která řešila nejrůznější problematiku a umožňovala nezbytná opatření vyžadovaná situací. Tehdy dokonce vznikl jeden nový orgán římské kurie: Papežská rada pro novou evangelizaci“, píše František.
Jak dodává, během generálních kongregací před posledním konkláve se objevila řada doporučení, která se obracela k budoucímu papeži s prosbou o novou kuriální reformu, považovanou za naléhavou a nezbytnou. Připouští rovněž, že sám si dovolil vznést některé připomínky, ačkoli se nedomníval, že je bude osobně uskutečňovat, a to za dlouholeté práce. Papež na tomto místě děkuje Radě kardinálů za trpělivou práci při dlouhém zrodu konstituce a španělskému řeholnímu nakladatelství za svazek, který nový dokument přibližuje, byť „tiskový apoštolát neprožívá zrovna lehké časy“.
„Reforma kurie je mnohem více než apoštolská konstituce, Praedicate Evangelium je pouze jednou její dimenzí“, vyzdvihuje František. Jak dále vysvětluje, mnohé novinky obsažené v dokumentu se uplatňují již od prvních let jeho pontifikátu a vydaly uspokojivé ovoce. Jakkoli jsou totiž reformy struktur a organizačního rámce nezbytné, nejdůležitější je nepochybně obnova lidských srdcí a myslí, zdůrazňuje římský biskup. „Jsme všichni povoláni k tomu, abychom si vykasali rukávy, a nezapomínali, že zákony i dokumenty jsou omezené a takměř vždy pomíjivé. Přijdou jiné časy a jiné okolnosti dodají světu nové barvy…Církev pak ve svém ustavičném dialogu se světem, s jednou nohou pevně opřenou o své počátky a věrna tradici, znovu přizpůsobí svůj život a své lidské struktury proměnlivým podmínkám doby. Takto bude církev předkládat světu evangelium v neustále nové formě. Takové je naše postavení, neboť věříme, že „Ježíš Kristus je stejný včera i dnes i navěky“ (Žid 13, 8). A takto dnešní věřící předají štafetový kolík pokolením, která přijdou“, uzavírá papež František předmluvu ke knižnímu rozhovoru s kardinálem Maradiagou.