Papež František požádal kubánskou vládu o propuštění politických vězňů. Zástupcům médií to ve středu oznámil vatikánský vyslanec na Kubě, kuriální kardinál Beniamino Stella, který je v těchto dnech (23.1.-10.2.) na návštěvě tohoto karibského ostrova.
"Papež velmi doufá, že kubánská vláda pozitivně odpoví na církevní žádosti o propuštění odsouzených demonstrantů," citovala média kardinálova slova, která pronesl ve středu na okraj společné návštěvy Havanské univerzity s kubánským prezidentem Miguelem Díazem-Canelem. Zadržení jsou údajně demonstranti, kteří se zúčastnili protestů proti vládě 11. července 2021.
Již dříve ve svém projevu na univerzitě kard. Stella zdůraznil, že "svobodu nelze podřídit žádnému zájmu ani okolnostem a čekat na lepší časy". Dodal, že Kuba "musí být osvobozena od jakéhokoli vměšování a podmaňování". Zároveň řekl, že to však musí být "Kuba, jejíž děti jsou svobodní muži a ženy".
Dodal, že tato svoboda musí "podporovat materiální, etický a duchovní růst lidí". Jde o podporu "skutečného smíření a bratrství, které není založeno na podobnosti myšlenek, ale na setkání s druhým v jeho rozmanitosti". Namísto "nenávisti a konfrontace" je zapotřebí "kultura setkávání, která buduje mosty, po nichž můžeme kráčet v úsilí o společné dobro, za které jsme všichni zodpovědní," řekl kardinál Stella ve svém projevu.
Zástupce Vatikánu přijel na Kubu u příležitosti 25. výročí první papežské návštěvy. V roce 1998 přijel na ostrov, kde tehdy ještě vládl revoluční vůdce Fidel Castro, papež Jan Pavel II., což bylo považováno za historické gesto.
Kardinál Stella vyjádřil naději, že jeho cesta na Kubu přinese "nové věci pro kubánský lid". V rozhovoru pro média vatikánský vyslanec obhajoval roli dialogu založeného na "přátelství a respektu", a to jak v rozhovorech s vysokými kubánskými představiteli, tak ve vztazích mezi Havanou a Spojenými státy. "Prostřednictvím rozhovorů lze nalézt řešení," uvedl kard. Stella.
Naposledy se Svatému stolci podařilo dosáhnout propuštění více než 3 500 vězňů ze strany vlády jedné strany v souvislosti s návštěvou papeže Františka na Kubě v roce 2015. Podle pozorovatelů je propuštění politických vězňů z nedávných sociálních protestů považováno za klíč k mnoha dalším naléhavým problémům na Kubě. Takové gesto by proto dalo nový impuls dialogu s USA i rozhovorům s Evropskou unií o obchodních dohodách. V současné době je na Kubě více než 1 000 politických vězňů.