Papež František je za rok 2023 vybrán jako nositel prestižní italské ceny "E´ Giornalismo", kterou v roce 1995 založili známí novináři. Ve své děkovné řeči žádá pracovníky médií o pomoc při komunikaci nadcházející synody o synodalitě.
Cena "E' Giornalismo", kterou v roce 1995 založila skupina mezinárodně uznávaných italských novinářů, byla udělována vlivným osobnostem italského tisku a televize a novinářům, kteří objektivně, profesionálně a kreativně utvářeli vyprávění o aktuálním dění v Itálii.
V promluvě k delegaci, která mu cenu v sobotu 26. srpna udělila, papež František uvedl, že ačkoli vždy odmítal nabídky tohoto druhu, rozhodl se tuto přijmout, aby zdůraznil "naléhavost konstruktivní komunikace, která podporuje kulturu setkávání, a nikoli konfrontace; kulturu míru, a nikoli války; kulturu otevřenosti vůči druhým, a nikoli předsudků".
"Podporujte kulturu setkávání, ne konfrontace; kulturu míru, a ne války; kulturu otevřenosti vůči druhým, a ne předsudků."
A pak vydal výzvu k pomoci: "V době, kdy se zdá, že každý komentuje všechno, a to i bez ohledu na fakta a často i dříve, než je informován," řekl, je třeba "pěstovat princip reality, faktů".
Papež dodal, že dezinformace je jedním z hříchů žurnalistiky, které jsou čtyři: "dezinformace, kdy žurnalistika neinformuje nebo informuje špatně; pomluva (...); hanobení, které se liší od pomluvy, ale ničí; a čtvrtým je koprofilie, tedy láska ke skandálu, ke špíně, ke skandálu, který se prodá".
V boji proti dezinformacím musí ti, kdo pracují v komunikaci, šířit kulturu setkávání, kulturu dialogu, kulturu naslouchání druhému a jeho důvodům, pokračoval.
Varoval před riziky skrytými v digitální kultuře, která nám podle jeho slov přinesla tolik nových možností výměny, ale hrozí, že komunikaci promění ve slogany.
Skutečná komunikace je podle něj vždy založena na uvádění faktů obou stran a vyjádřil obavy z "manipulací těch, kteří zajímavě šíří falešné zprávy, aby řídili veřejné mínění".
V době, kdy Evropa zažívá pokračování války na Ukrajině, Svatý otec apeloval: "Prosím, nepodléhejme logice opozice, nenechme se ovlivnit nenávistnými řečmi."
"Doufám, že bude dán prostor hlasům míru, těm, kteří usilují o ukončení tohoto, stejně jako mnoha dalších konfliktů, těm, kteří nepodléhají 'kainovské' logice války, ale navzdory všemu nadále věří v logiku míru, logiku dialogu a logiku diplomacie," řekl.
Závěrem se zaměřil na nadcházející synodu o synodalitě, kterou církev připravuje na říjen, a apeloval na novináře, aby církvi pomohli "společně znovu objevit slovo".
"Za něco málo přes měsíc se zde v Římě sejdou biskupové a laici z celého světa na synodě o synodalitě: společně naslouchat, společně rozlišovat, společně se modlit," vysvětlil a poznamenal, že slovo "společně" je v kultuře vylučování velmi důležité.
Papež připustil, že mluvit o "synodě o synodalitě" se může zdát poněkud "zkratkovité, samoúčelné, příliš technické, málo zajímavé pro širokou veřejnost", ale řekl, že to, co se děje se synodální cestou církve, je pro církev něco skutečně důležitého.
"Prosím, zvykněme si naslouchat jeden druhému, mluvit, neřezat druhému hlavu kvůli slovu. Naslouchat, diskutovat zralým způsobem. To je milost, kterou všichni potřebujeme, abychom mohli jít dál. A je to něco, co církev dnes nabízí světu, světu, který je tak často neschopný rozhodovat, i když jde o naše přežití. Snažíme se naučit novému způsobu prožívání vztahů, naslouchat jeden druhému, abychom slyšeli a následovali hlas Ducha," řekl.
"Je to milost, kterou všichni potřebujeme, abychom mohli jít vpřed."
Papež František zopakoval, že účastníci synody chtějí společně přispět k budování církve, kde se všichni cítí jako doma a kde nikdo není vyloučen, a znovu požádal "mistry žurnalistiky" o pomoc, aby "tento proces vylíčili takový, jaký skutečně je, a opustili logiku sloganů a předem připravených příběhů".