Papež František v dopise kardinálskému kolegiu s datem 16. září 2024 vyzývá jeho členy, aby podpořili probíhající ekonomické reformy Svatého stolce, a zdůrazňuje důležitost finanční transparentnosti, odpovědnosti a solidarity.
V listu adresovaném kardinálskému kolegiu papež František konstatuje, že od začátku reformy Římské kurie uplynulo deset let, a zároveň kardinálům připomíná jejich roli a odpovědnost v tomto procesu: „Vaší úlohou v tomto procesu je pomáhat římskému papeži a podporovat jeho účastníky, bratři kardinálové."
Když se papež zamýšlel nad pokrokem, kterého bylo od zahájení reforem dosaženo díky promulgaci Praedicate evangelium, apoštolské konstituce, která reorganizovala Římskou kurii a položila základ reformnímu úsilí napříč vatikánskými institucemi, připomněl zásadu Ecclesia semper reformanda - církev se musí vždy reformovat - jako vůdčího ducha těchto změn.
Svatý otec poznamenal, že cílem reorganizace Římské kurie je zajistit, aby pomáhala Petrovu nástupci při plnění jeho nejvyššího pastoračního poslání ve službě světové církvi a místním církvím, a ocenil úsilí mužů i žen, kteří se tomuto procesu obnovy přizpůsobili, a řekl: „Tato obnova je svědectvím vitality a milosti.“
Papež zdůraznil, že je třeba se i nadále věnovat ekonomické reformě, o níž se podle jeho slov hojně diskutovalo na generálních kongregacích před konkláve v roce 2013: „Uplynulé roky ukázaly, že požadavky na reformu, které v minulosti vzneslo mnoho členů kardinálského kolegia, byly prozíravé. Tyto reformy, pomohly zvýšit povědomí o tom, že ekonomické zdroje ve službách misie jsou omezené a je třeba s nimi nakládat přísně a zodpovědně."
Papež František proto vyzval k obnovení úsilí o odstranění rozpočtového deficitu Svatého stolce a vyzval vatikánské instituce, aby usilovaly o dosažení „nulového deficitu“ jako realistického cíle. Vyzdvihl etické zásady, které byly zavedeny s cílem zlepšit finanční výkonnost, a zároveň povzbudil každou instituci, aby hledala externí zdroje na podporu svého poslání. Takové úsilí musí podle něj sloužit jako příklad „transparentního a odpovědného hospodaření ve službách církve“.
Svatý otec ve svém dopise rovněž hovořil o důležitosti solidarity mezi vatikánskými subjekty: „Instituce Svatého stolce se mohou mnohému naučit ze solidarity fungujících rodin. Ti, kteří jsou v dobré finanční situaci, pomáhají těm, kteří to potřebují. Tato forma štědrosti má kořeny v evangeliu, a je nezbytným základem pro to, abychom mohli žádat o štědrost i ostatní mimo církev."
Papež vyzval ke konkrétním krokům ke snížení zbytečných výdajů ve Vatikánu a vyzval kurii, aby ve svém fungování přijala ducha „podstatnosti“, vyhýbala se zbytečnostem a pečlivě vybírala své priority, podporovala vzájemnou spolupráci a synergii: „Musíme si být vědomi, že dnes stojíme před strategickými rozhodnutími, která je třeba činit s velkou odpovědností, neboť jsme povoláni zajistit budoucnost misie."
V závěru svého dopisu Svatý otec vyzývá kardinály, aby probíhající reformy podporovali „s odvahou, duchem služby a velkorysostí“. Povzbudil je, aby konstruktivně přispívali k procesu sdílením svých znalostí a zkušeností, a zdůraznil, že práce každé instituce tvoří součást většího celku, který spojuje společné poslání sloužit církvi.
„Každá z institucí Svatého stolce tvoří spolu se všemi ostatními jeden celek,“ připomněl papež kardinálům, “proto je důležitá spolupráce a kooperace směřující k jedinému cíli, kterým je dobro církve, základní požadavek naší služby.“
Zdroj: Vatican News, anglická sekce