Papež vyzývá kardinály, aby obnovili svůj závazek k ekonomické reformě Svatého stolce

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 9. 2024, 14.12

Papež František v dopise kardinálskému kolegiu s datem 16. září 2024 vyzývá jeho členy, aby podpořili probíhající ekonomické reformy Svatého stolce, a zdůrazňuje důležitost finanční transparentnosti, odpovědnosti a solidarity.

image:Image 63/source/orig/62197_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-76.jpeg
Vatican Media

V listu adresovaném kardinálskému kolegiu papež František konstatuje, že od začátku reformy Římské kurie uplynulo deset let, a zároveň kardinálům připomíná jejich roli a odpovědnost v tomto procesu: „Vaší úlohou v tomto procesu je pomáhat římskému papeži a podporovat jeho účastníky, bratři kardinálové."

Když se papež zamýšlel nad pokrokem, kterého bylo od zahájení reforem dosaženo díky promulgaci Praedicate evangelium, apoštolské konstituce, která reorganizovala Římskou kurii a položila základ reformnímu úsilí napříč vatikánskými institucemi, připomněl zásadu Ecclesia semper reformanda - církev se musí vždy reformovat - jako vůdčího ducha těchto změn.

Svatý otec poznamenal, že cílem reorganizace Římské kurie je zajistit, aby pomáhala Petrovu nástupci při plnění jeho nejvyššího pastoračního poslání ve službě světové církvi a místním církvím, a ocenil úsilí mužů i žen, kteří se tomuto procesu obnovy přizpůsobili, a řekl: „Tato obnova je svědectvím vitality a milosti.“

Papež zdůraznil, že je třeba se i nadále věnovat ekonomické reformě, o níž se podle jeho slov hojně diskutovalo na generálních kongregacích před konkláve v roce 2013: „Uplynulé roky ukázaly, že požadavky na reformu, které v minulosti vzneslo mnoho členů kardinálského kolegia, byly prozíravé. Tyto reformy, pomohly zvýšit povědomí o tom, že ekonomické zdroje ve službách misie jsou omezené a je třeba s nimi nakládat přísně a zodpovědně."

Papež František proto vyzval k obnovení úsilí o odstranění rozpočtového deficitu Svatého stolce a vyzval vatikánské instituce, aby usilovaly o dosažení „nulového deficitu“ jako realistického cíle. Vyzdvihl etické zásady, které byly zavedeny s cílem zlepšit finanční výkonnost, a zároveň povzbudil každou instituci, aby hledala externí zdroje na podporu svého poslání. Takové úsilí musí podle něj sloužit jako příklad „transparentního a odpovědného hospodaření ve službách církve“.

Svatý otec ve svém dopise rovněž hovořil o důležitosti solidarity mezi vatikánskými subjekty: „Instituce Svatého stolce se mohou mnohému naučit ze solidarity fungujících rodin. Ti, kteří jsou v dobré finanční situaci, pomáhají těm, kteří to potřebují. Tato forma štědrosti má kořeny v evangeliu, a je nezbytným základem pro to, abychom mohli žádat o štědrost i ostatní mimo církev."

Papež vyzval ke konkrétním krokům ke snížení zbytečných výdajů ve Vatikánu a vyzval kurii, aby ve svém fungování přijala ducha „podstatnosti“, vyhýbala se zbytečnostem a pečlivě vybírala své priority, podporovala vzájemnou spolupráci a synergii: „Musíme si být vědomi, že dnes stojíme před strategickými rozhodnutími, která je třeba činit s velkou odpovědností, neboť jsme povoláni zajistit budoucnost misie."

V závěru svého dopisu Svatý otec vyzývá kardinály, aby probíhající reformy podporovali „s odvahou, duchem služby a velkorysostí“. Povzbudil je, aby konstruktivně přispívali k procesu sdílením svých znalostí a zkušeností, a zdůraznil, že práce každé instituce tvoří součást většího celku, který spojuje společné poslání sloužit církvi.

„Každá z institucí Svatého stolce tvoří spolu se všemi ostatními jeden celek,“ připomněl papež kardinálům, “proto je důležitá spolupráce a kooperace směřující k jedinému cíli, kterým je dobro církve, základní požadavek naší služby.“

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František