Papež František v poselství svěřuje přímluvě Panny Marie Nanebevzaté, patronky Paraguaye, úsilí II. latinskoamerického kongresu o prevenci zneužívání v církvi, který dnes začal v Asunciónu a potrvá do 16. března.
Svatý otec podepsal 8. března ve Vatikánu poselství účastníkům II. latinskoamerického kongresu o prevenci zneužívání v církvi. Kardinál Sean O'Malley, předseda Papežské komise pro ochranu nezletilých, který je na kongresu přítomen, přečetl toto papežovo poselství a zároveň nabídl rozsáhlou úvahu na toto téma. Kongres byl uspořádán společně s Biskupskou konferencí Paraguaye, Papežskou komisí pro ochranu nezletilých a Centrem pro ochranu nezletilých.
„Zvláštním způsobem oceňuji, že v Asunciónu bylo slavnostně otevřeno nové Centrum pro studium lidské důstojnosti a prevenci zneužívání, které bude národním kontaktním místem věnovaným tomuto účelu“, píše papež František, který zasílá „srdečné pozdravy kardinálu Adalbertu Martinezovi a všem, kteří se v těchto dnech sešli v Asunciónu z různých zemí Latinské Ameriky a Evropy“. Jak dodává, jejich „práce ve prospěch ochrany těch nejzranitelnějších je naléhavá a nezbytná“. Zároveň využívá této příležitosti, aby „zdůraznil význam takového vývoje na úrovni místní církve“. Svatý otec totiž připomíná:
„Je to téměř rok, co jsem vyhlásil apoštolskou konstituci Praedicate evangelium, v níž jsem požádal římskou kurii, aby stále více sloužila místním církvím. Práce na zavedení jasných postupů pro ochranu zranitelných osob v církvi se musí stát prioritou v každé místní církvi. Požádal jsem Papežskou komisi, aby dohlížela na řádné provádění programu obsaženého v motu proprio Vos estis Lux Mundi, aby zneužívané osoby měly jasné a dostupné způsoby, jak se domoci spravedlnosti“.
Papež dále upozorňuje, že „zvláštní pozornost je třeba věnovat těm částem církve, kde jsou snahy o prosazování odpovídajících preventivních opatření kvůli nedostatku prostředků stále v počátečním stadiu“. „Nesmíme dopustit, aby kruté nerovnosti, které postihují naši společnost, postihly i naši církev!“, vyzdvihuje.
František dále ve svém poselství zdůrazňuje, že „před čtyřmi lety se ve Vatikánu sešli biskupové, řeholníci a představení z celého světa se členy římské kurie, aby se zabývali narůstajícím problémem špatného zacházení s případy sexuálního zneužívání nezletilých ze strany církevní hierarchie“. Poté nezakrývá, že „sexuální zneužívání duchovními a jeho krytí biskupy a řeholními představenými zanechalo na Kristově těle, církvi, nesmazatelnou ránu, protože ublížilo mnoha lidem.“ Z tohoto důvodu „každý, kdo snižuje dopad tohoto jevu nebo zlehčuje jeho současné riziko, zneuctívá ty, kteří tolik trpěli, a klame ty, o nichž tvrdí, že jim slouží“. Papež pak dodává:
„Sexuální zneužívání kýmkoli v církvi, ať už k němu došlo kdykoli, je jasným a přítomným nebezpečím pro blaho Božího lidu a jeho špatné zvládání bude nadále ponižovat Pánovo evangelium v očích všech.“
František potvrzuje, že „církevní představitelé udělali mnoho pro to, aby se tomuto zlu postavili a zabránili jeho opakování“. „Právě tento kongres je dalším výrazem této touhy po změně v naší církvi. Je také vyjádřením synodálního procesu setkávání, naslouchání, přemýšlení a vzájemné pomoci při snaze o realizaci našeho závazku, jímž je prevence zneužívání v naší církvi“, podotýká a doplňuje, že požádal Papežskou komisi pro ochranu nezletilých, aby „monitorovala a ověřovala přiměřenost prospěšných zásad a postupů v celé církvi a aby vypracovala zprávu, která poukáže na to, kde je ještě třeba zlepšení“.
Na závěr římský biskup svěřuje „veškeré toto úsilí přímluvě Panny Marie Nanebevzaté, patronky Paraguaye, která, jak víme, nikdy nepřestává přicházet na pomoc těm, kdo jsou opuštěni a hledají její pomoc“.
„Kéž je vzorem pro tuto novou etapu života latinskoamerické církve a zdrojem síly pro všechny, kdo se věnují této nezbytné, ale bolestné práci ve službě církve.“