Papež vyzdvihl význam společenské role lékárníků

Autor: papež František Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 5. 2022, 15.40

Papež František se 2. května setkal s představiteli Mezinárodní federace katolických lékárníků. Přinášíme vám pozdrav, s kterým se na ně obrátil.

image:Image 12/source/orig/11081_7809_0_844.jpeg

Vážení přátelé, dobré ráno a vítejte!

Tato audience měla být v Apoštolském paláci, ale kvůli mému kolenu je tady. Promiňte. Děkuji vašemu předsedovi za milá slova a jsem rád, že se s vámi mohu setkat jako s představiteli světa lékárníků. Jste vedoucími představiteli Mezinárodní federace katolických lékárníků, ale víme, že naše církevní sdružení jsou vždy otevřená všem a slouží všem, samozřejmě v souladu se zásadami křesťanské morálky, založené na důstojnosti lidské osoby.

Pandemie covidu-19 postavila lékárníky takříkajíc do první linie. Občané, kteří se často ztráceli, ve vás našli záchytný bod, kde mohou získat pomoc, radu, informace a také - jak dobře víme - možnost rychle provést testy nezbytné pro život a každodenní činnosti. Myslím, že tato krizová situace vyvolala i ve vašem profesním prostředí potřebu "táhnout za jeden provaz" a vzájemně se podporovat. A to by mělo být pobídkou ke spolupráci. Blahopřeji vaší Federaci, protože dokázala tuto krizi vnímat jako příležitost a znovu oživila hodnotu budování společenství, které je typické pro katolickou tradici.

Rád bych se vrátil k vaší sociální roli. Lékárníci jsou jakýmsi "mostem" mezi občany a zdravotnickým systémem. Systém je velmi byrokratický a pandemie jej podrobila zkoušce, která zpomalila, ne-li někdy ochromila, jeho fungování. V praxi to znamená větší nepohodlí, větší utrpení a bohužel i další poškození zdraví nemocných. V této souvislosti přispívají lékárníci k obecnému dobru dvojím způsobem: odlehčují zdravotnickému systému a zmírňují sociální napětí. Tuto roli je samozřejmě třeba vykonávat s velkou opatrností a profesionální vážností, ale pro lidi je velmi důležitý aspekt blízkosti – zdůrazňuji: blízkosti -, aspekt rady, důvěrnosti, který by měl být vlastní zdravotní péči, která je "šitá lidem na míru". Je to pravda. V chudších čtvrtích jsou lékárníci jako domov, jsou přátelští. Musíte jít k lékaři, ale jdete k lékárníkovi. Zazvoníte a jsou ochotní pomoci: "Vezmi si tohle." Je to něco více rodinného, bližšího.

Dalším aspektem, který bych rád zmínil a který má rovněž sociální a kulturní význam, je příspěvek, který mohou lékárníci poskytnout při obracení se na integrální ekologii. Všichni jsme povoláni k tomu, abychom se učili životnímu stylu, který je ohleduplnější k prostředí, do něhož nás Bůh umístil, k našemu společnému domovu. A tento životní styl zahrnuje také zdravý způsob stravování a života obecně. Myslím, že lékárníci mohou "vytvářet kulturu" i v této oblasti a přispívat k větší moudrosti při vedení zdravého života.

V tomto ohledu se můžete inspirovat tisíciletou tradicí, která zde v Evropě sahá až ke starým klášterním lékárnám. Dnes však díky Bohu můžeme tyto kořeny obohatit o znalosti a postupy jiných kultur, například východních nebo kultur původních obyvatel Ameriky. Řekl bych, že vy, lékárníci, nám můžete pomoci odhalit ošidnost falešného blahobytu a vychovávat k opravdu "dobrému životu", který není výsadou několika málo lidí, ale je na dosah všem. Dobrý život ne ve smyslu “žít si dobře”, ale žít v souladu s životním prostředím, v souladu s vesmírem, se všemi.

Milí přátelé, přeji vám vše nejlepší ve vaší práci a na vaší cestě vytváření společenství. Ze srdce vám žehnám a svěřuji vás přímluvě Panny Marie a vašeho patrona, svatého Jana Leonardiho. A prosím, nezapomeňte se za mě modlit.

Papež František Zdravotnictví

image:Image Teorie kanonického práva