Papež František vyjadřuje upřímnou soustrast pozůstalým těch, kteří zahynuli, a tisícům lidí, kteří museli opustit své domovy, když severní Itálii zasáhly mimořádné přívalové deště a způsobily obrovské škody.
Devět lidí zahynulo a tisíce dalších byly evakuovány ze svých domovů v důsledku mimořádných přívalových dešťů, které bičovaly severoitalský region Emilia-Romagna a východní provincie, vyvolaly záplavy a sesuvy půdy.
Podle ministra civilní ochrany Nella Musumeciho spadla v některých oblastech polovina průměrných ročních srážek za pouhých 36 hodin. Podle agentury Reuters se řeky vylily z břehů, voda se valila městy a zatopila tisíce hektarů zemědělské půdy.
Tato katastrofa představuje zatím poslední epizodu extrémního počasí a stále silnějších bouří, které zasáhly zeměkouli v souvislosti s prohlubující se klimatickou krizí.
Papež František vyjádřil v soustrastném telegramu "upřímnou soustrast" trpícím a postiženým extrémním počasím v regionu Emilia Romagna, zejména ve východních provinciích. Jeho jménem jej ve čtvrtek zaslal arcibiskup Edgar Peña Parra, vatikánský zástupce pro všeobecné záležitosti Státního sekretariátu, boloňskému arcibiskupovi a předsedovi Italské biskupské konference kardinálu Matteu Maria Zuppimu.
Svatý otec kardinála požádal, aby příbuzným a přátelům obětí katastrofy, která území postihla, tlumočil jeho upřímnou soustrast.
Zatímco je papež ujišťoval o svých vroucích modlitbách za zemřelé a vyjadřoval soustrast jejich rodinám, dovolával se Boží útěchy pro zraněné a útěchy pro ty, kteří trpí následky "těžkého neštěstí".
Papež František vyjádřil vděčnost všem, kdo se uprostřed velkých obtíží snaží přinášet pomoc a zmírňovat veškeré utrpení, a diecézním společenstvím "za projevy společenství a bratrské blízkosti vůči nejvíce zkoušenému obyvatelstvu".
Na závěr Svatý otec všem udělil své apoštolské požehnání jako znamení zvláštní duchovní blízkosti. Tlumočil také modlitby vatikánského státního sekretáře, kardinála Pietra Parolina.
Caritas se na místě snaží pomáhat trpícím s humanitární pomocí.
Otec Marco Pagniello, ředitel Caritas Italiana, ve čtvrtečním prohlášení uvedl, že se snaží získat aktuální obraz situace a společně určit první potřeby, které je třeba řešit, a to v koordinaci s předsednictvem Italské biskupské konference a biskupy nejvíce postižených diecézí.
Ředitelé diecézních Caritas v nejhůře postižených oblastech, jako jsou Cesena, Forli, Faenza a Imola, v prohlášení uvádějí, že situace je stále chaotická a že je třeba odstraňovat vodu a čistit domy zatopené bahnem.
Regionální delegát Mario Galasso upozornil, že povodně zasáhly i mnohé diecézní struktury, jako jsou například ubytovny a vývařovny.
"Přesto různé diecézní a farní Caritas již aktivně přijímají rodiny a podporují je v nejnutnějších potřebách, jako je pitná voda, přikrývky apod. V těchto aspektech budeme pokračovat i v následujících dnech."
Stejně jako smrtelné deště v Itálii způsobily tuto spoušť, po celém světě různé klimatické katastrofy zabíjejí mnoho lidí a způsobují dramatické škody.
Začátkem tohoto týdne se mezi myanmarským přístavním městem Sittwe a Cox's Bazarem v Bangladéši, kde žije téměř milion převážně rohingských uprchlíků, prohnal silný cyklon Mocha, který zabil nejméně šest lidí, způsobil stovky zranění a vyvolal rozsáhlý výpadek komunikací, takže humanitární pracovníci jen těžko odhadují rozsah škod.
Mezitím počet obětí tropického cyklonu Freddy v Malawi překročil 1000, potvrdil v dubnu prezident Malawi Lazarus Chakwer.