Papež František vyslovil soustrast k úmrtí známého novináře Eugenia Scalfariho, který zemřel 13. července v Římě. Eugenio Scalfari, jeden z nejvlivnějších novinářů italské historie, zakladatel deníku La Repubblica, který 20 let řídil, a časopisu L' Espresso, zemřel ve věku 98 let.
Scalfari se narodil v dubnu 1924 v Civitavecchii a zanechal nesmazatelnou stopu v italské žurnalistice také díky své novátorské roli ředitele a manažera ve vydavatelském světě. Po mládí stráveném v Sanremu, kde byl jeho spolužákem na klasickém gymnáziu pozdější slavný italský spisovatel Italo Calvino, vystudoval Scalfari práva a v roce 1950 zahájil svou novinářskou kariéru spoluprací s časopisy Il Mondo a L'Europeo. V roce 1955 byl jedním ze zakladatelů prvního italského investigativního týdeníku L'Espresso. V roce 1976 založil deník La Repubblica, který se během několika let dostal na vrchol celostátního nákladového žebříčku. Scalfari se hlásí k ateismu a často se zamýšlí nad otázkami víry a sekularismu. Na jeden z jeho úvodníků odpověděl papež František v dopise listu La Repubblica zveřejněném v září 2013. V roce 2019 vychází Scalfariho kniha Il Dio unico e la società moderna (Jediný Bůh a moderní společnost), s podtitulem: Setkání s papežem Františkem a kardinálem Martinim.
Ředitel Tiskového střediska Svatého stolce Matteo Bruni na dotazy novinářů odpověděl: „Papež František se zármutkem přijal zprávu o úmrtí svého přítele Eugenia Scalfariho. S láskou vzpomíná na setkání a hutné rozhovory o posledních otázkách člověka, které s ním během let vedl, a svěřuje jeho duši Pánu v modlitbě, aby ho přijal a potěšil ty, kteří mu byli blízcí.“ „Vzpomínám,“ uvedl kardinál Gianfranco Ravasi, vatikánský „ministr kultury“ na Twitteru, „s úctou a přátelstvím na Eugenia Scalfariho, skvělého novináře, zakladatele listu Repubblica, protagonistu sekulární kultury“, zejména na „náš vášnivý dialog v roce 2013, v pravém duchu 'nádvoří národů', o výzvách a budoucnosti informací“.
Prezident Italské republiky Sergio Mattarella vyjádřil nad Scalfariho úmrtím „obzvláštní zármutek“. „Jako čtivý a vášnivý svědek dějin naší republiky byl vždy oporou pro generace novinářů, intelektuálů, politické třídy a velmi mnoha čtenářů,“ uvádí se v kondolenčním poselství hlavy státu. „Jako přesvědčený zastánce etiky ve společnosti a obnovy veřejného života se v poslední době s obvyklou účinností a hloubkou reflexe mistrně věnoval velkým existenciálním tématům člověka.“
(Přeložila Jana Gruberová)