Papež František dnes přijal italské dobrovolnické sdružení, které za deset let své existence uskutečnilo sedmačtyřicet humanitárních projektů ve třinácti zemích. Zejména se zaměřuje na dostupnost pitné vody, jednoho z cílů agendy 2030, který v současnosti značně ohrožuje válka na Ukrajině a následná energetická krize.
Podle údajů OSN dnes více než polovina lidí na světě žije v situaci nedostatku vody, a to za zcela nerovných podmínek, neboť pouhých 20 % světové populace spotřebuje 80 % vody na naší planetě. Asi tři miliardy lidí nemají přístup k vodě pro hygienické účely a asi osm set milionů lidí trpí nedostatkem pitné vody. Denně bohužel umírá asi tisíc dětí na nemoci, kterým by se dalo snadno předejít, protože jsou způsobeny používáním nekvalitní vody. Na všechny tyto skutečnosti upozorňuje středoitalské sdružení, které se ve svém názvu i programu inspirovalo veršem z Matoušova evangelia „Měl jsem žízeň“ (Mt 25,35).
Papež při dnešní audienci ocenil jeho činnost, uskutečňovanou ve spojení s místními pracovníky a misionáři i církevními společenstvími daných oblastí. Život na Zemi je závislý na sestře vodě, poznamenal papež a položil si několik palčivých otázek: „Proč bychom tedy měli vést vzájemné války kvůli konfliktům, které bychom měli řešit tím, že spolu lidsky promluvíme? Proč raději nespojit síly a prostředky a společně nebojovat ve skutečných civilizačních bitvách: v boji proti hladu a žízni, v boji proti nemocem a epidemiím, v boji proti chudobě a novodobému otroctví“.
„Některé volby nejsou neutrální“, zdůraznil František a poukázal na ostudné výdaje za zbrojení, které v důsledku ožebračují nejpotřebnější obyvatele našeho světa, a to nejenom nyní na Ukrajině, ale též v Africe a na Blízkém východě. „Utrácení za zbraně špiní duši, špiní srdce, špiní celé lidstvo. Jaký smysl má, když se všichni společně na mezinárodní úrovni slavnostně zavážeme ke kampaním proti chudobě, hladu a degradaci planety, ale pak se vrátíme ke starému zlozvyku války, k předchozí strategii zbrojní síly, která všechno a všechny vrací zpět? Válka vždy vrací zpět, jdeme vzad a budeme muset začínat znovu“, řekl papež.
Ve srovnání s těmito velkými problémy se může dosah dobrovolnických organizací jevit omezeně, ale přesto papež povzbudil jejich práci, a to nejen v Itálii, ale též po celém světě. V závěru dnešní audience vyzdvihl dobrovolnické nasazení Italů, s jakým se nesetkal nikde jinde na světě. „Je to vaše kulturní, italské dědictví, které si musíte dobře chránit“, zakončil František.