"Svět již natolik zpohanštěl, že i požadavky křesťanského života jsou považovány za projev extremismu," řekl papež při setkání s africkými jezuity. Italský časopis La Civiltà Cattolica 16. února zveřejnil přepis rozhovorů, které František vedl během setkání se členy Tovaryšstva Ježíšova v Kinshase a Džubě v rámci své nedávné apoštolské cesty.
Papež se v rozhovoru s jezuity v Jižním Súdánu věnoval tématu návratu k pohanství. "V moderním světě jsou stále důležitější pohanské hodnoty jako peníze, pověst a moc. To jsou modly naší kultury." Podle Františka je třeba si uvědomit probíhající změny a zůstat křesťany v tomto pohanském kontextu, který se příliš neliší od toho, jaký byl v prvních staletích.
Když František hovořil o válkách, které se dnes vedou v různých oblastech světa, uvedl, že ho trápí zprávy o zvěrstvech, tedy že se nejen zabíjí, ale děje se to krutým způsobem. Vypovídají o tom zprávy z Ukrajiny, ale také svědectví, s nimiž se setkal v Kongu. "Pro mě je to něco nového a dává mi to podnět k zamyšlení," řekl papež. Přiznal, že je pesimistou, když přemýšlí o šancích na ukončení války, o tom, zda svět bude mít ještě vůbec odvahu nebo schopnost udělat krok zpět. Podle Františka dnes stále více směřujeme k propasti a zbrojní průmysl je v tom klíčový. "Věřím však v sílu slova, jako křesťané se musíme usilovně modlit: Pane, smiluj se nad námi!"
Na otázku ohledně možnosti odstoupení František přiznal, že ho to vůbec nenapadlo, a zdůraznil, že rezignace papežů by se neměly stát novou módou. "Benedikt XVI. odstoupil, protože se zdravotně cítil slabý. Já osobně to nemám v plánu. Věřím, že papežský úřad je doživotní. Nevidím důvod, proč by tomu tak nemělo být. Velcí patriarchové zůstávali také do konce života. Historická tradice je důležitá. Kdybychom naopak naslouchali fámám, musel by se papež měnit každého půl roku," dodal Svatý otec.
Na setkání s konžskými jezuity hovořil také o ekumenických iniciativách v souvislosti s jubileem roku 2025 a 1700. výročím nicejského koncilu, které připadá na tento rok. Prozradil, že se s pravoslavným patriarchou Bartolomějem chystají ustanovit společné datum Velikonoc, a že chtějí výročí koncilu slavit jako bratři.
Během setkání se svými spolubratry se papež dotkl také řady ryze jezuitských otázek, jako je přijímání biskupských hodností členů řádu, doživotní trvání úřadu generálního představeného a pastoračních priorit. František byl rovněž dotázán na průběh procesu blahořečení P. Pedra Arrupeho, generála řádu v době pokoncilní transformace. František prozradil, že proces se zpomalil kvůli spisům bývalého generála. "Napsal toho hodně a je třeba to všechno přečíst," vysvětlil papež.